Relacja ze Szwecji

04.07.2018
Zdjęcie grupowe Szwecja

W dniach od 22.06. do 29.06.2018 dane mi było towarzyszyć Przewielebnej Matce Generalnej M. Samueli Werbińskiej w podróży do Szwecji.

Szwecja to przepiękny, zielony kraj, z mnóstwem wysp i jezior, ale też wszędzie wokół widać skalne podłoże. Przychodzą mi na myśl słowa Pana Jezusa o domu zbudowanym na skale (por. Mt 7,21). Jednak współcześnie Szwedzi uchodzą za jeden z najbardziej zsekularyzowanych narodów na świecie, a katolicy w społeczeństwie stanowią niewielki procent.

Siostry Elżbietanki posługują w Szwecji od 152 lat. Obecnie na dwóch placówkach: w Bromma i Stäket.

W Bromma Siostry pracują w jedynym w Szwecji katolickim domu dla osób starszych, w ambulatoryjnej pielęgnacji chorych, w zakrystii, w biurze parafialnym i katechezie. W czasie naszego pobytu spotkałyśmy się też ze Wspólnotą Apostolską Św. Elżbiety.

Posługa Sióstr w Szwecji, ich zaangażowanie i poświęcenie dla chorych i potrzebujących jest ogromna, a widok habitu jest dla wszystkich świadectwem. Niewielu ludzi rozpoznaje Siostry jako oblubienice Chrystusa, ale habit zawsze budzi ciekawość i zaufanie. Stąd Siostry poprzez strój świadczą o istnieniu Boga i przypominają o Nim. Ze wszystkimi, którzy okażą odrobinę chęci i zainteresowania Siostry chętnie podejmują dialog. Swoją ogromną otwartością i cierpliwością zachęcają wielu do rozmowy o Bogu.

W Stäket mieszkają Siostry od 2010 roku. Posługują w zakrystii kościoła parafialnego, ale jest to też okazja do spotkań z młodzieżą przygotowującą się do bierzmowania czy z dziećmi przygotowującymi się do Pierwszej Komunii św. Od kilku lat Siostry organizują i uczestniczą w pielgrzymce z odległego kościoła parafialnego do kaplicy Sióstr.

Wydaje się, że praca w zlaicyzowanym środowisku, jest pracą na ugorze. Jednak przez cierpliwość i czas nawet na ugorze mogą wyrosnąć piękne kwiaty i wydać dobre, piękne owoce.

Kochanym Siostrom życzymy wiele wytrwałości, radości i cierpliwości w posłudze dla ludzi, których Pan stawia na ich drodze.

S.M. Anna Hałabis
ekonomka generalna

Zobacz zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »