W trosce o dziecko

Kim są w dzisiejszych czasach najbiedniejsi? Z pewnością ci, którzy są bezbronni wobec otaczającego świata, a nie posiadający prawa głosu, właśnie dzieci. Moralność środowisk, w których dorastają nie zawsze odpowiada Ewangelii. A to dzieci są naszą przyszłością.

siostra trzyma małe dziecko na rękach

 

Przyjmujemy każde życie i każdego człowieka, który zmaga się z poważnymi dylematami. Wiemy, że jednym z nich jest problem aborcji, trzeba mieć jakieś alternatywy. I tak oto, w oknie życia pojawiają się historie ludzi z przeszłością, teraźniejszością i co najważniejsze – nową przyszłością. Gdyby nie odwaga tych wspaniałych kobiet i mężczyzn, nie byłoby takiego dzieła.

Do okna życia mogą przynieść swoje nowonarodzone dzieci te matki, które z różnych powodów przerasta ciężar macierzyństwa. Każde dziecko – nawet „nieoczekiwane”- jest darem Boga. Okno życia nie naprawi wszystkich problemów związanych z narodzinami nieoczekiwanych dzieci. Pragniemy jednak, aby było ratunkiem, chociaż dla niektórych.

Siostry przez cały czas czuwają przy oknie życia, aby przyniesione dziecko natychmiast otoczyć ciepłem i miłością.

Ostrów Wielkopolski
Zielona Góra
Toruń
Grudziądz

siostra przy oknie życia

 

W żadnym innym środowisku nie ma szans na lepsze pierwsze lata życia, jak tylko w rodzinie. Dla tej potrzeby stajemy się matkami, nauczycielkami, wychowawczyniami, lekarzami, kierowcami, budzikami i stróżami nocnymi. I to dla większej liczby dzieci. Poza tymi zwykłymi zadaniami zostaje to najważniejsze, aby przykładem życia ukazywać im drogę do Boga.

Bolesławiec – Dom Dziecka
Legnica – Centrum Opiekuńczo-Wychowawcze
Grudziądz – Ośrodek Wychowawczy

 

Kochamy dzieci, tak jak większość kobiet. I nic bardziej mylnego w myśleniu, że Siostra zakonna wyrzeka się macierzyństwa. Po ośmiu godzinach pracy w przedszkolnym zgiełku i płaczu, pomimo zmęczenia, jesteśmy zadowolone z tych małych pociech. Prowadząc nauczanie wczesnoszkolne, ucząc czytania i pisania, można też pokazywać dzieciom Boga, nawet bez używania Jego imienia.

Bydgoszcz
Grudziądz
Gdańsk
Jedlina Zdrój
Kąty Wrocławskie
Kożuchów
Leszno
Orzegów
Ostrów Wielkopolski
Otwock
Śrem
Wałbrzych
Wrocław
Zielona Góra
Zielona Góra – Przedszkole Specjalne

 

Uwielbiamy Pana śpiewem i gromadzimy dzieci, młodzież i dorosłych, aby wzbogacać życie kulturalne w parafiach, gdzie się znajdujemy. Nie wszyscy, którzy chcą śpiewać, mają do tego najlepsze predyspozycje, ale wiemy, że nie to jest najważniejsze. Traktując ich z miłością i zrozumieniem, zawsze udaje nam się znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie. Dzięki temu współbrzmienie muzyczne pomaga nam w życiu wspólnotowym.

 

Dość często sprawdza się sytuacja, że jeżeli są Elżbietanki i parafia z dużą liczbą dzieci, to jest i grupa dzieci. Matka Jezusa wie, jak wychowywać, a dla nas, Sióstr jest Ona najlepszym przykładem konsekracji Bogu. Więc aby zachować życie tych małych istot w Bogu, pomagamy im pokazując wzór Maryi w grupach Dzieci Maryi. Jeżeli maluchy wykazują zainteresowanie śpiewem, czy też chcą wnikać głębiej w życie wiary, zapraszamy je do scholii dziecięcych bądź grup dziecięcych, w których będą mogły spotykać się z rówieśnikami i tworzyć coś na chwałę Pana.

 

Tutaj dzielimy się z dziećmi naszymi pomieszczeniami, talentami, wiedzą, czasem, miłością i oczywiście Panem Bogiem. Pomoc przy odrabianiu lekcji może polegać chociażby na tym, aby usiąść obok dziecka i pokazać, że warto poświęcić czas i uwagę, aby móc zostać w przyszłości tym, kim sobie wymarzyliśmy, i że wielkie dzieła nie są zarezerwowane dla wybranych.

Ruda Śląska / Świetlica środowiskowa Św. Elżbiety

 

Inność drugiego człowieka przeraża nas tylko dlatego, że go nie znamy. Praca z dziećmi uszlachetnia, a praca z takimi dziećmi uświęca. Spoglądamy codziennie w oczy, które nie widzą, dotykamy rąk, które nie czują… słuchamy głosu, którego nie ma, wreszcie jesteśmy przygotowane na szczerość i uśmiech, płacz, krzyk… i kochamy serca, które kochają bezgranicznie.

Kamieniec Krajeński – Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży

Dom w Łopiennie

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci we Wschowie

zdjęcie grupowe opiekunów i podopiecznych

Idź do góry
Translate »