Terra de Santa Cruz – Brazylia

23.03.2024

W dniach 8 lutego – 14 marca br. miała miejsce wizyta kanoniczna Matki Generalnej M. Rafaeli Fischbach w Prowincji Brazylijskiej. Odwiedziłyśmy osiem wspólnot Prowincji misyjnej, gdzie miało miejsce wiele spotkań, uroczystości, a przede wszystkim spotkanie z Siostrami.

Matka Generalna Rafaela była w Brazylii po raz pierwszy. Zostałyśmy przyjęte bardzo ciepło… i pod wieloma względami upał był cechą charakterystyczną tej wizyty. Przede wszystkim było to ciepło brazylijskiej krainy, która poniżej tropików cieszy się wysokimi temperaturami przez niemal cały rok i w zależności od regionu, upały trwają faktycznie dwanaście miesięcy w roku. Było to jednak również ciepłe przyjęcie, ponieważ wizyta kanoniczna odznaczała się także wielką ludzką serdecznością, z jaką spotkałyśmy się w każdej wspólnocie, przez którą przechodziłyśmy, ze strony sióstr, członków Wspólnoty Apostolskiej św. Elżbiety, Biskupów i Księży oraz wszystkich osób, z którymi miałyśmy okazję spotkać się w parafiach, w których pracują Siostry.

Była to pierwsza wizyta Matki Rafaeli w Brazylii, podczas której uczestniczyła w obchodach jubileuszu 25-lecia życia zakonnego pierwszych Sióstr brazylijskich, które wstąpiły do ​​Zgromadzenia na początku misji: S. M. Clarice i S. M. Aparecida. Ponadto Matka Rafaela wraz z Siostrą Prowincjalną M. Alicją Sikora, poprowadziły ceremonię obłóczyn Vitórii, która odtąd jest naszą S. M. Bernadete. Jubileusze, nowe habity… takie piękne chwile dziękczynienia, siostrzanego świętowania, radości w obecności Sióstr, które wraz z nimi zgromadziły całe Zgromadzenie obecne na modlitwie i zjednoczone w naszej radości.

Kolejnym uroczystym momentem, w którym uczestniczyłyśmy, były obchody 25-lecia istnienia Domu dla Osób Starszych – Casa Santa Ana w Blumenau, który podczas naszej wizyty obchodził swój srebrny jubileusz w służbie i opiece nad osobami starszymi. W ciągu tych 25 lat przez Casa Santa Ana przewinęło się ok. 700 starszych osób: niektórzy przebywali pod opieką Sióstr przez kilka lat, inni po prostu przybyli, aby przez ręce elżbietańskie powrócić do domu Ojca.

Chociaż głównym celem wizytacji było przebywanie z siostrami, poznanie każdej z nich i rozmowa z każdą, Matka Rafaela miała czas, aby się spotkać z grupami Wspólnoty Apostolskiej św. Elżbiety, istniejącymi prawie przy każdej Wspólnocie Sióstr, Ci, którzy tak bardzo pomagają nam w naszej misji, wspierają nas w naszych potrzebach i dzielą z nami tę samą duchowość, mieli ogromną radość przyjmować tę wizytę i wiedzieć, że są częścią znacznie większej rodziny.

Niech będzie uwielbiony Bóg za tę wizytę kanoniczną, za każdą wspólnotę tworzącą Prowincję Brazylijską, za każdą siostrę, która dzień po dniu poświęca się misji uszczęśliwiania innych w obliczu tak wielu trudnych sytuacji skrajnego ubóstwa, choroby i wiele innych trudności. Niech Pan Jezus nadal błogosławi Prowincję Brazylijską, a za jej pośrednictwem nasze Zgromadzenie, nowymi powołaniami, aby krzewić charyzmat naszych Założycielek i nadal uszczęśliwiać innych w „Krainie Santa Cruz”*.

*Terra de Santa Cruz – tak brzmiało imię nadane przez pierwszych Portugalczyków po przybyciu do kraju.

S.M. Patrycja Sobinek
radna generalna

Grafika_rozy

Zobacz załączone zdjęcia z Brazylii

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »