Rzym, Wielkanoc 2024 r.

31.03.2024

Jezus rzekł do niej: «Mario!»
A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: «Rabbuni»,
to znaczy: Nauczycielu!
(J 20,16)

Kochane Siostry,
Drodzy Członkowie i Członkinie Wspólnoty Apostolskiej św. Elżbiety,

Chrystus prawdziwie zmartwychwstał – z radością witamy się tym pozdrowieniem, wyznając wiarę w tajemnicę zmartwychwstania Syna Bożego. Ten, który zaznał męki, cierpienia, powstaje do życia i daje się poznać swoim uczniom. Dziś obchodzimy pamiątkę wielkiej tajemnicy, przywołujemy na pamięć tak ważne dla nas wydarzenia i dzielimy się z innymi naszą wiarą. Uwielbiamy Boga za cud, za zmartwychwstanie Jego Syna, za dar naszego w Nim zbawienia.

Kochane Siostry, Drodzy Członkowie Wspólnoty Apostolskiej św. Elżbiety, rozważając fragmenty Pisma św., słyszymy słowa, które mówią, że Chrystus trzeciego dnia zmartwychwstał, wyszedł z grobu żywy, ukazywał się uczniom i pozwalał dotykać swoich ran. Śmierć nie zatriumfowała nad Stwórcą, nie zwyciężyła Wszechmocnego. Ten, który jest Panem życia, powrócił, aby życie dać, aby życie w ludziach podtrzymać. To Zmartwychwstały Chrystus karmił Apostołów nad brzegiem jeziora, wyjaśniał im
w drodze Pisma, pocieszał płaczącą Marię Magdalenę. To Ten, który powiedział o sobie „Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem” (J 11,25a).

Dlaczego Maria Magdalena szukała Jezusa? Dlaczego widząc pusty grób mówiła – powiedz mi, gdzie Go położyłeś. Powiedz, a ja pójdę i zabiorę Go (por. J 20,15b). Dla niej Jezus nie był obojętny. Maria Magdalena poznała Jezusa, odkryła piękno Jego ducha, zrozumiała głębię nauki, którą głosił, doświadczyła Jego łaski i całym sercem Go pokochała. Ona wiedziała, że jej życie nabrało barwy, sensu, wartości tylko przy Jezusie, dlatego pozostawiła wszystko, co do tej pory posiadała i poszła za Nim. Chrystus był celem Jej życia, była przy Nim, gdy przechodził przez miasta nauczając, a także gdy umierał na krzyżu. Maria Magdalena widziała, gdzie złożono Ciało Pana i przyszła, by Je namaścić. Właśnie tam w ogrodzie przyszedł do niej Zmartwychwstały i wypowiadając Jej imię, dał się rozpoznać. Jezus znał serce Marii Magdaleny, znał jej wiarę i oddanie, dlatego wybrał ją, aby stała się głosicielką prawdy zmartwychwstania.

Od momentu spotkania z Chrystusem nigdy nie zabrakło Marii Magdalenie wiary i siły, aby przy Mistrzu trwać, aby z zapałem pełnić to, do czego została powołana. Jako wierna uczennica swego Mistrza słuchała Jego nauczania, wpatrywała się w Jego czyny, swoje życie wzorowała na Jego życiu. Dziś, Kochane Siostry, Drodzy Członkowie Wspólnoty Apostolskiej św. Elżbiety, ta biblijna postać staje przed nami, aby wskazać nam drogę, aby pokazać, że idąc z Jezusem, wiele możemy od Niego się nauczyć. Także dziś Jezus poucza nas, zachęca, kieruje do nas Swoje słowa. Wystarczy tylko wziąć do ręki księgę Pisma św., a Chrystus będzie na nowo „Pisma nam wyjaśniał” (Łk 24,32), będzie umacniał naszą wiarę i na nowo w nasze serca wleje nadzieję. Może my też czasami tracimy z oczu Jezusa, może pojawiają się takie chwile w naszym życiu, które jak „grobowy kamień” przykrywają nam Jezusa i wydaje się nam, że wszystko stracone. Nie zniechęcajmy się, ale jak Maria Magdalena wróćmy w to miejsce, gdzie po raz ostatni widzieliśmy Jezusa i szukajmy Go. On pozwoli się nam odnaleźć, jeśli tylko będziemy chcieli Go szukać.

Pragnę także poinformować Kochane Siostry, że po długim czasie przygotowań podjętych przez naszą byłą Przełożoną Generalną, a obecną Siostrę Wikarię M. Samuelę i Zarząd oraz teraz kontynuowanych przez obecny Zarząd, w maju zostanie otwarta placówka w Wietnamie. Do posługi na nowej misji wyjedzie Siostra M. Elżbieta Grzymska, Siostra M. Mikaela Trang Nguyen oraz Siostra M. Natanaela Hess. Siostra M. Natanaela wyjedzie do pomocy w tworzeniu wspólnoty, na mniej więcej jeden rok. W tym czasie Siostra Maria Majder i Siostra M. Luiza Kralka będą przygotowywać się, aby dołączyć do wspólnoty w Wietnamie. Wszystkim Siostrom i Członkom Wspólnoty Apostolskiej św. Elżbiety, którzy do tej pory wspierali modlitwą powstającą misję, serdecznie dziękujemy i prosimy o dalsze modlitewne wsparcie, aby Siostry swoją posługą zaszczepiły tam charyzmat naszego Zgromadzenia oraz w zdrowiu i radości wypełniały swoją misję.

Kochane Siostry, Drodzy Członkowie Wspólnoty Apostolskiej św. Elżbiety, obchodząc pamiątkę Zmartwychwstania Pańskiego, wpatrujemy się w pusty grób, aby jeszcze raz rozważać triumf Chrystusa nad śmiercią, złem, grzechem. Niech pamięć o Wielkiej Nocy będzie dla nas nadzieją i radością, a Zmartwychwstały Pan niech obdarzy nas pokojem, abyśmy w naszych Wspólnotach i Rodzinach odczuwali smak miłości, wzajemnej troski, zaufania, szczerości i zrozumienia. W tym świątecznym dniu życzę odkrywania żywego Chrystusa w Jego Słowie oraz mocy Bożego błogosławieństwa
na każdy nadchodzący dzień.

Łącząc się duchowo w tym pięknym czasie Wielkanocy, zapewniam wszystkie Kochane Siostry oraz Drogich Członków Wspólnoty Apostolskiej św. Elżbiety o mojej pamięci w modlitwie. Serdeczne dziękuję za wszystkie dotychczas nadesłane życzenia i okazaną życzliwość. Przesyłam również wiele najlepszych życzeń od Sióstr z Zarządu Generalnego i wszystkich Sióstr z naszego domu,

w miłości Serca Jezusa
S. M. Rafaela Fischbach
przełożona generalna

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »