33 lata misji elżbietańskiej w Brazylii

06.04.2023

W dniach od 18 lutego do 11 marca, wraz z Matką Generalną M. Samuelą Werbińską odwiedziłyśmy nasze Siostry pracujące w Brazylii. Głównym celem naszych odwiedzin była II Kapituła Prowincjalna Prowincji Brazylijskiej. Przy okazji, wraz z Siostrami, które przybyły do Ziemi Krzyża Południa 33 lata temu, dziękowałyśmy Bogu za możliwość czynienia innych szczęśliwymi, oraz aby na tej ziemi misja elżbietańska wydała owoc i aby ten owoc trwał. Jeszcze przed rozpoczęciem Kapituły miałyśmy okazję odwiedzić niektóre wspólnoty, zwłaszcza te, gdzie znajdują się domy formacyjne.

W Fortalezie wylądowałyśmy późnym wieczorem 18 lutego. Następnego dnia, a była to niedziela, zostałyśmy oficjalnie i bardzo ciepło przywitane we wspólnocie Domu Prowincjalnego. Siostry szczerze cieszyły się z naszych odwiedzin.

Następnego dnia zaraz po śniadaniu udałyśmy się w odwiedziny do pobliskiej wspólnoty w Maracanau. To w tym miejscu powstała pierwsza elżbietańska wspólnota na Brazylijskiej Ziemi, a obecnie mieści się tu dom nowicjatu. W Maracanau spędziłyśmy cały dzień, było dużo radości, ze wspólnego bycia razem, a Siostry dzieliły się doświadczeniami i trudnościami. W godzinach popołudniowych powróciłyśmy do Fortalezy.

Po długiej i męczącej podróży, we wtorek, 21 lutego wieczorem, w towarzystwie Siostry Prowincjalnej M. Alicji dotarłyśmy do Cabrobó PE, a tam w imieniu całej miejscowej wspólnoty, powitała nas Siostra Przełożona M. Katarzyna. W Cabrobó wraz z Siostrą odpowiedzialną za Postulantki M. Carlą mieszkają także aspirantki i postulantki, są częścią miejscowej wspólnoty, ale mieszkają w małym domku, gdzie kiedyś mieszkały Siostry. Odwiedziłyśmy też dom aspirantek i postulantek, gdzie zapoznałyśmy się z ich posługą, zwłaszcza jeśli chodzi o wypiekanie hostii. Pobyt w Cabrobó był czasem wspólnego bycia, dzielenia się sobą, wspólnej modlitwy i radości. Za tak ciepłe przyjęcie, za każdy gest życzliwości, za radość bycia, wspólnocie z Cabrobó, postulantkom i aspirantkom składamy serdeczne Bóg zapłać.

W kolejnym dniu udałyśmy się do oddalonego od Cabrobó o 70 km Salgueiro – PE. Tam oczekiwała nas Siostra Przełożona M. Teresa i Siostra M. Cecilia. Siostry bardzo mocno angażują się w pracę w katechezie na terenie całej Diecezji Salgueiro, a Siostra Przełożona M. Teresa pracuje też w księgowości Kurii Diecezjalnej. Odwiedziny były krótkie jednodniowe, ale bardzo cieszyłyśmy się, że mogłyśmy zobaczyć, jak mieszkają i pracują nasze Siostry.

Po kilku dniach spędzonych w stanie Pernambuco udałyśmy się w daleką podróż do stanu Piaui. Tam odwiedziłyśmy dwie nasze wspólnoty, W Campo Maior i Alto Longa.

Do Campo Maior przyjechałyśmy wieczorem, tam z ogromną radością powitała nas młodzież zakonna, siostry juniorystki I roku wraz ze swoją Siostrą Mistrzynią M. Faustyną. To dom junioracki, a więc zawsze przebywają tutaj najmłodsze siostry juniorystki, obecnie jest ich trzy. Pod czujnym okiem Siostry Mistrzyni M. Faustyny, młode siostry elżbietanki uczą się pracy przy parafii, udzielają się w katechezie, wyjeżdżają z posługą do innych wspólnot, odwiedzają chorych i potrzebujących w ich własnych domach. Siostry chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami. Są szczęśliwe i radosne, cieszą się tym, co robią. Na pożegnanie siostry juniorystki zatańczyły taniec, aby taki sposób wyrazić swoją wdzięczność za odwiedziny. Niedzielę 26 lutego spędziłyśmy w Alto Longa. Miejscową wspólnotę tworzą 3 siostry, wszystkie są zaangażowane w pracę przy parafi w katechezie, z młodzieżą. Późnym popołudniem udałyśmy się z powrotem do Campo Maior. We wtorek 28 lutego wyruszyłyśmy w podróż powrotną do Fortalezy. Prowincja Brazylijska rozwija się, rośnie i budzi nadzieję na przyszłość. Naszą ogromną radością są powołania, jesteśmy wdzięczne Panu Bogu za ich dar.

Dnia 2 marca Matka Generalna M. Samuela wraz z Siostrą Radną Generalną M. Patrycją, Siostra Prowincjalną M. Alicją i całym Zarządem Prowincji udała się do Icarai. Była to bardzo dobra okazja by wzajemnie sobie podziękować za sześcioletnią posługę na rzecz Prowincji Brazylijskiej. W oficjalnej części spotkania Siostra Prowincjalna M. Alicja podziękowała Matce Generalnej M. Samueli za wszelkie otrzymane dobro, za wsparcie finansowe i duchowe, a następnie słowa wdzięczności skierowała do swojej Rady Prowincjalnej, podziękowała za 6 – letnią współpracę, za pomoc w administracji Prowincji, za dzielenie się sobą. Słowa wdzięczności popłynęły również i w kierunku Siostry Prowincjalnej M. Alicji. Siostra Wikaria M. Daiene podkreśliła, że bycie pierwszą Przełożoną Prowincjalną jest zaszczytem, ale też i wyzwaniem i trzeba mieć dużo pokory, by podołać takiemu wyzwaniu.

Podczas porannej Eucharystii dnia 5 marca przyzywałyśmy mocy Ducha Świętego i zawierzałyśmy wszystkie sprawy Prowincji Brazylijskiej Bożemu Sercu. Po Mszy Św i śniadaniu nastąpiło uroczyste otwarcie II Kapituły Prowincjalnej w Fortalezie. Rozpoczęły się obrady, sprawozdania, propozycje.

Drugiego dnia Kapituły, przeżywałyśmy dzień skupienia, był to dzień spotkania z Panem, odkrywania Jego woli. Trzeciego dnia po modlitwie do Ducha Świętego został wybrany nowy Zarząd Prowincji Brazylijskiej. Kolejne dni kapituły to dni robocze. 9 marca w godzinach porannych nowo wybrana Przełożona Prowincji S. M. Alicja Sikora najpierw podziękowała Przewielebnej Matce Generalnej M. Samueli za przewodniczenie Kapitule S. Radnej Generalnej M. Patrycji za pomoc w przygotowaniach, obecność i modlitwę, a także każdej Siostrze obecnej na Kapitule. Po wszystkich przemówieniach i podziękowaniach S. Prowincjalna M. Alicja zamknęła obrady II Kapituły Prowincjalnej w Fortalezie.

Bogu niech będą dzięki za dar nowego Zarządu Prowincji Brazylijskiej, za każdą podjętą decyzję, za każdą siostrę, która jest częścią tej Prowincji. Dla nowego Zarządu prosimy o światło Ducha Świętego, a także o specjalną opiekę naszej patronki Św. Elżbiety, naszych Błogosławionych, Matki Marii Luizy, Siostry Paschalis i Jej 9 Towarzyszek. Zawierzamy wszystko Bożemu Sercu.

Dnia 11 marca wieczorem udałyśmy się w drogę powrotną do Rzymu.

S.M. Patrycja Sobinek
radna generalna

Zobacz załączone zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »