Dziękczynienie w Toruniu

15.11.2022

W Katedrze Toruńskiej dnia 13 listopada 2022 roku dziękowałyśmy Panu Bogu za 180 lat istnienia Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety oraz za beatyfikacje Siostry M. Paschalis Jahn i IX Towarzyszek. Uroczystość zgromadziła wiele Sióstr z Prowincji Toruńskiej, Wspólnotę Apostolską św. Elżbiety, wielu parafian i gości.

Mszę św. sprawowało kilku kapłanów, proboszcz parafii katedralnej ks. prałat Marek Rumiński, Ksiądz Biskup Senior Andrzej Suski oraz Ksiądz Biskup Toruński Wiesław Śmigiel, który przewodniczył liturgii i wygłosił homilię. W słowie skierowanym do wiernych Ks. Biskup Wiesław powiedział: „Dziękujemy dziś za posługę sióstr elżbietanek w naszej diecezji. Swoim życiem kontynuują one posługę św. Elżbiety, czyli troskę i pomoc najuboższym i cierpiącym”. Nawiązując do wyniesionych na ołtarze Sióstr Męczenniczek, powiedział, że są one wzorem trwania przy Chrystusie, były nadzwyczajne w swej zwyczajności, a broniąc czystości cierpliwie trwały przy prawdzie i miłości aż do męczeństwa. Ksiądz Biskup Wiesław podziękował za „180 lat posługi, za wytrwałość, cichość i cierpliwość w czynieniu dobra, za niezłomne świadectwo wiary” oraz prosił Boga o „szlachetne powołania do służby zakonnej”.

Po Komunii św. wszyscy gromko zaśpiewali: „Christus vincit”, a na końcu Mszy św. podziękowania w stronę Księży Biskupów Wiesława i Andrzeja, Ks. Proboszcza i wszystkich zebranych skierowała Siostra Prowincjalna M. Katarzyna, która m. in. powiedziała „Dziękujemy za beatyfikację naszych Sióstr Męczenniczek, które dały wspaniały przykład, że można uświęcić wszystko dla Boga i dla bliźnich. Jesteśmy wezwane, by iść dalej i kontynuować to, co zapoczątkowały nasze Matki Założycielki”.

Po uroczystościach w katedrze, w radosnej atmosferze świętowaliśmy dalej przy wspólnym stole. Bogu niech będą dzięki!

Siostry z Torunia

Zobacz zdjecia w Galerii

 

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »