Ślady św. Elżbiety w Sárospatak

10.10.2022

W dniach od 1 do 5 października 2022 r. wraz z Siostrą Radną Generalną M. Patrycją Sobinek odwiedziłyśmy nasze Siostry posługujące w Sárospatak na Węgrzech. Miasteczko to jest miejscem narodzin Patronki naszego Zgromadzenia – św. Elżbiety, córki króla Węgierskiego. Elżbieta przyszła na świat w zamku w 1207 roku i tam mieszkała 4 lata. Mieszkańcy Sárospatak, bardzo czczą swoją Świętą, każdego roku na Uroczystość Zesłania Ducha Świętego upamiętniając rocznicę kanonizacji obchodzą Dni św. Elżbiety – odbywa się procesja ulicami miasta z relikwiami św. Elżbiety oraz uroczysta Msza św., organizowane są pokazy rycerskie, różne występy i kiermasze. Obok kościoła, w którym znajdują się relikwie św. Elżbiety, widnieją fundamenty wskazujące, że w tym miejscu znajdował się zamek wraz z kaplicą zamkową zbudowaną w kształcie rotundy. W pobliżu jest też niewielkie Muzeum, zwane Domem św. Elżbiety, jak również szlak św. Elżbiety, który prowadzi pielgrzymów ze Sárospatak do Koszyc na Słowacji, gdzie znajduje się Katedra pw. św. Elżbiety. W ojczyźnie naszej Patronki widać, jak bardzo jest czczona przez swoich rodaków, ale też bardzo mocno czuje się Jej obecność.

Cieszymy się, że w miejscu narodzin św. Elżbiety posługują Siostry Elżbietanki i angażują się w życie duszpasterskie parafii. Siostry pomagają w biurze parafialnym, w zakrystii, piorą bieliznę kielichową i dbają o wystrój ołtarza. W tygodniu dojeżdżają do kaplic na wioskach, aby wraz z ludźmi modlić się, celebrować liturgię słowa, udzielać chorym Komunii św. Siostry troszczą się o ubogich i potrzebujących, codziennie wydają im porcje obiadowe. Włączają się w pracę w Szkole Katolickiej św. Elżbiety. Ponadto, Siostry w tym szczególnym miejscu czerpiąc z duchowości św. Elżbiety założyły i prowadzą Wspólnotę Apostolską św. Elżbiety i Grupę bł. Marii Luizy. Grupy te bardzo prężnie działają w środowiskach swojej pracy i przy parafii, wspierając ją duchowo i materialnie. Podczas naszego pobytu miałyśmy okazję spotkać się z obydwoma Wspólnotami, a także odwiedzić uczniów w Szkole Katolickiej i porozmawiać z Dyrekcją szkoły.

Dom Sióstr pozostaje otwarty i gościnny. To w Sárospatak, w mieście św. Elżbiety wiele osób znajduje ciszę, spokój, duchowe ukojenie, wypoczynek, a także piękne, wygodne miejsce u Sióstr. Po naszym wyjeździe Siostry i cała parafia przygotowywali się na przyjęcie 500 osób – przedstawicieli „Caritas” z Węgier, Słowacji i z Ukrainy wraz z księżmi grekokatolickimi. Także w naszym domu miała zamieszkać grupa przybyłych gości.

Dziękujemy Kochanym Siostrom za dotychczasową, piękną i ofiarną posługę na węgierskiej ziemi, za ogromne zaangażowanie w duszpasterskie życie parafii, za miłość i radość z jaką Siostry wychodzą do ludzi oraz za otwarte serce i drzwi elżbietańskiego domu.

Niech św. Elżbieta, bł. Maria Luiza, bł. Maria Paschalis i IX Towarzyszek w Męczeństwie oraz nasze Siostry Służebnice Boże wypraszają Kochanym Siostrom u Boga potrzebne łaski do dalszej owocnej posługi, niech wspierają w radosnym dzieleniu się dobrem z potrzebującymi i będą wzorem wierności i oddania Boskiemu Oblubieńcowi. Życzymy Kochanym Siostrom, aby w ich codziennym apostolskim posługiwaniu towarzyszyło Boże błogosławieństwo.

Siostra M. Weronika Tomczyk
radna generalna

Grafika_rozy

Zobacz zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »