Przeniesienie doczesnych szczątków s. M. Włodzimiry Wojtczak do kościoła pw. Bożego Ciała  

29.03.2022

Służebnica Boża Siostra M. Włodzimira Wojtczak zmarła w 1943 r. Jej grób znajdował się w Ostrowie Wielkopolskim i od początku otaczany był szczególną czcią. Obecnie trwa Jej proces beatyfikacyjny. Jednym z elementów tego procesu jest ekshumacja i rekognicja (uznanie tożsamości). Wydarzenie to miało miejsce w kwietniu 2021 roku. Doczesne szczątki s. Włodzimiry zostały przeniesione z ostrowskiego cmentarza do kaplicy Domu Prowincjalnego w Poznaniu, gdzie spoczywały w opieczętowanej trumience.

Dnia 18 marca 2022 r. odbyło się uroczyste przeniesienie doczesnych szczątków Służebnicy Bożej do kościoła pw. Bożego Ciała w Poznaniu. W czasie tej Uroczystości swoją obecnością zaszczyciła nas Matka Generalna M. Samuela Werbińska, Postulatorka Generalna s. Paula Zaborowska, Radna Generalna s. Weronika Tomczyk oraz Ekonomka Generalna s. Anna Hałabis. Siostry, zaproszeni kapłani oraz goście zgromadzili się w kaplicy Domu Prowincjalnego, gdzie miały miejsce wspólne Nieszpory, pod przewodnictwem Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego, Metropolity Poznańskiego i Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Następnie wszyscy udali się procesyjnie do kościoła Bożego Ciała. Siostry Juniorystki niosły trumienkę z doczesnymi szczątkami s. Włodzimiry, a zgromadzeni towarzyszyli swoim śpiewem. Trumienka została umieszczona przed ołtarzem. Rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył ks. Arcybiskup, a homilię wygłosił ks. dr Rafał Pajszczyk, referent do spraw beatyfikacji. Uczestniczyli także członkowie rodziny s. Włodzimiry oraz parafianie i przyjaciele. Na zakończenie liturgii swoje słowo skierowała do zebranych Marka Generalna  M. Samuela. Następnie miało miejsce podpisanie protokołu z translacji.  Po Mszy Świętej w procesji przeniesiono trumienkę do nawy bocznej. Tutaj została ona umieszczona w specjalnie przygotowanym, pięknym sarkofagu.

„Poprzez akt ekshumacji siostra M. Włodzimira niejako wróciła, najpierw do swojej wspólnoty zakonnej, a teraz powraca do parafii, którą szczególnie kochała i w której pracowała” – podsumowuje to wydarzenie Postulatorka procesu s. M. Anna Jakubowska.

Nagranie Eucharystii z kościoła Bożego Ciała jest dostępne do obejrzenia:

https://www.facebook.com/bozecialopoznan/videos/507489104275305/

Od tego dnia kościół pw. Bożego Ciała w Poznaniu staje się szczególnym znakiem obecności Służebnicy Bożej i kultu prywatnego. Prośby i podziękowania, zanoszone do Boga przez wstawiennictwo Służebnicy Bożej, można wpisać do – znajdującej się obok sarkofagu – księgi lub wysłać na adres: postulator@wp.pl. W każdy trzeci czwartek miesiąca sprawowana jest Msza Święta we wszystkich podanych intencjach oraz z prośbą o beatyfikację i cud za wstawiennictwem s. M. Włodzimiry Wojtczak i o potrzebne łaski dla wszystkich zaangażowanych w Jej proces.

Więcej na temat życia, świadectwa świętości oraz procesu beatyfikacyjnego Służebnicy Bożej można przeczytać na naszej stronie internetowej:

S. Włodzimira Wojtczak | Siostryelzbietanki (elzbietankipoznan.pl)

 s.M. Małgorzata Kobierska

Grafika_rozy

Zobacz zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »