Pożegnanie śp. Matki M. Margarity Wiśniewskiej

05.04.2022

Urodziła się w 1934 roku. W latach 1986 – 2004 pełniła urząd Przełożonej Generalnej naszego Zgromadzenia. Matka Margarita Wiśniewska. Nasza Ukochana Matka. Drogę swojego ziemskiego życia zakończyła 25 marca 2022. W gronie modlących się współsióstr Jej dusza odeszła od nas na spotkanie z Panem.

31 marca odbyły się Uroczystości pogrzebowe śp. Matki Margarity. Zgromadziły one  – zarówno z Polski jak i z zagranicy- wielką liczbę sióstr, które pragnęły pożegnać naszą Ukochaną Matkę i towarzyszyć Jej w ostatniej ziemskiej drodze. Obecna była  Matka Generalna M. Samuela Werbińska, Wikaria Generalna s. M. Rafaela Fischbach oraz Siostry Prowincjalne z Włoch, Niemiec, Norwegii oraz wszystkich polskich prowincji. W naszej modlitwie uczestniczyli także przybyli kapłani oraz rodzina. Siostry, które nie mogły przybyć osobiście, łączyły się z nami dzięki transmisji internetowej.

Uroczystości Pogrzebowe miały miejsce w kościele pw. Św. Antoniego w Lesznie. Po wprowadzeniu trumny, wszyscy zgromadzeni – w modlitwie różańcowej – prosili Boga o wieczne zbawienie dla Zmarłej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. bp. Grzegorz Balcerek. Na zakończenie Wikaria Prowincji Poznańskiej s. M. Józefa odczytała dwie z wielu kondolencji, które napłynęły  po śmierci naszej byłej Przełożonej Generalnej.  Były to teksty szczególne, ponieważ przysłane z Brazylii i Rosji – krajów, w których posługę rozpoczęłyśmy dzięki staraniom śp. Matki M. Margarity. Z brazylijskiej ziemi popłynęły do nas słowa: „Serca nasze napełniły się smutkiem, straciłyśmy kogoś tak bliskiego i kochanego, ale z drugiej strony za przykładem Matki Najświętszej, wyśpiewujemy Bogu Magnificat, za dar Twego życia, powołania, Twojej konsekracji, ale przede wszystkim za świadectwo życia i siostrzaną miłość, którą nas darzyłaś. Bóg widząc Twoje zasługi dla jego Królestwa, wyznaczył Ci Matko, datę spotkania z Nim na dzień 25 marca, kiedy to Kościół Święty czci Zwiastowanie Matce Najświętszej. Zwiastowanie jest zapowiedzią czegoś nowego, pięknego, to zapowiedz życia z Chrystusem w wieczności.”

Z kościoła uczestnicy pogrzebowych uroczystości, w procesji, udali się na pobliski cmentarz. Wśród śpiewu i modlitwy ciało naszej Ukochanej Matki zostało złożone w grobie. Miejsce spoczynku utonęło w morzu kwiatów i zniczy. Są one wyrazem naszej miłości i pamięci,  wielkiego szacunku oraz głębokiej wdzięczności wobec śp. Matki M. Margarity.

Kochana Matko, dziękujemy za piękne dzieło Twojego życia. Do zobaczenia w niebie.

Transmisja Uroczystości Pogrzebowych dostępna jest do obejrzenia:

https://youtu.be/vAoVBYtJXz8

Zobacz foto

s. M. Małgorzata Kobierska
prowincja poznańska
Grafika_rozy

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »