XII Jesienne dni Świętej Elżbiety w Sárospatak.

24.11.2019

XII JESIENNE DNI ŚWIĘTEJ ELŻBIETY W SÁROSPATAK 12-24.11.2019.
Tradycyjnie, od naszego przybycia do Sárospatak, 14 listopada obchodzony jest „Dzień Błogosławionej Marii Luizy”. Święto rozpoczęło się w Bazylice o godz. 17.00 wystawieniem relikwii naszej Błogosławionej, następnie odmówiona została litania do bł. Marii Merkert i różaniec święty. Na Mszę św. zaproszeni zostali kapłani z sąsiednich parafii, Grupa Błogosławionej Marii Luizy oraz Wspólnota Apostolska Świętej Elżbiety.

Jak co roku, na całych Węgrzech a szczególnie w mieście jej urodzenia w Sárospatak trwały obchody związane z Uroczystością św. Elżbiety, którą u nas obchodzi się 19 listopada.

W naszym mieście program rozpoczął się już 12 listopada w „Domu Świętej Elżbiety” wykładem pt. „Święta Elżbieta ikoną czynnej miłości”, który wygłosił ks. greko-katolicki Páll Miklós.

Tradycyjnie, od naszego przybycia do Sárospatak, 14 listopada obchodzony jest „Dzień Błogosławionej Marii Luizy”. Święto rozpoczęło się w Bazylice o godz. 17.00 wystawieniem relikwii naszej Błogosławionej, następnie odmówiona została litania do bł. Marii Merkert i różaniec święty. Na Mszę św. zaproszeni zostali kapłani z sąsiednich parafii, Grupa Błogosławionej Marii Luizy oraz Wspólnota Apostolska Świętej Elżbiety. Po Eucharystii Siostry zaprosiły gości na kolację.

15 listopada uczestniczyłyśmy we Mszy św. w kościele greko-katolickim, gdzie wszyscy obecni zostali obdarowani „chlebem św. Elżbiety”. Jak co roku Ksiądz Proboszcz tej parafii Páll Miklós zaprosił nas na kolację.

16 listopada w sobotę zostałyśmy zaproszone na „Bal św. Elżbiety”, który corocznie organizuje dla rodzin Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Elżbiety. Bal ten połączony jest z programem artystycznym w wykonaniu dzieci i nauczycieli. Oczywiście nie zabrakło smacznego poczęstunku.

17 listopada o godz. 8.00 uczestniczyłyśmy we Mszy odpustowej w miejscowości Cigand, gdzie jest kościół św. Elżbiety z pięknym obrazem, a następnie o 11.00 w naszej Bazylice. Po liturgii Ks. Prob. Bereczkei Miklós zaprosił nas na obiad do restauracji.

19 listopada dzieci klas IV naszej katolickiej szkoły wykonały piękne przedstawienie o św. Elżbiecie. Już tradycyjnie dwie klasy przyszły do klasztoru z życzeniami i różą dla każdej siostry. Dzieci zostały poczęstowane herbatą i ciastkami a pozostały czas spędziły radośnie na układaniu puzzli o św. Elżbiecie i bł. Marii Luizie. O godz.11.00 cała szkoła uczestniczyła w Eucharystii. Po liturgii zostałyśmy zaproszone przez Panią Dyrektor Kissné Murányi Andrea na obiad i kawę.

Przez cały dzień w Bazylice trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Wieczorne uroczystości o godz. 17.30 rozpoczęła procesja ze świecami i z relikwiami św. Elżbiety z Bazyliki do kaplicy zamkowej. Mszy Świętej przewodniczył ks. Tamás Lóczi, proboszcz z Sátoraljaújhely.

Po Eucharystii, Burmistrz Miasta János Aros wręczył nagrodę św. Elżbiety, którą zgodnie z dekretem samorządu lokalnego można przyznać za „wysokiej jakości opiekę zdrowotną, zapobieganie chorobom i ich leczenie oraz długoterminową działalność charytatywną”.”. W 2019 r. Rada Miasta postanowiła przyznać Nagrodę Świętej Elżbiety – nam – Siostrom Elżbietankom w Sárospatak. Była to dla nas ogromna radość.

20 listopada w „Domu Świętej Elżbiety” w Sárospatak została zaprezentowana przedrukowana edycja „Kodeksu Salkai”. Urodzony w Mátészalka, László Szalkai studiował w Sárospatak, później został biskupem Eger, a następnie arcybiskupem Esztergom. László Szalkai wyświadczył wielką przysługę potomnym, zachowując i oprawiając broszury studenckie, które są dziś bardzo ważną publikacją historii kościelnej, edukacyjnej i kulturalnej. Program nauczania zapisany w Kodeksie Szalkai ujawnia wiele dziedzin nauki w tym czasie: od astronomii po retorykę i znajomość prawa kościelnego. Przedruk został opublikowany wiosną we współpracy z Kościołem Rzymsko-katolickim w Sárospatak i diecezji Esztergom. W uroczystości uczestniczył Arcybiskup diecezji Eger – dr Ternyak Csaba. Wieczór zakończył się smaczną kolacją.

24 listopad odpustem w kościele św. Elżbiety w Vajdacska zakończyły się obchody XII JESIENNYCH DNI ŚWIĘTEJ ELŻBIETY.

Zobacz zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »