Nagroda Świętej Eżbiety.

23.11.2019

W ramach obchodów XII JESIENNYCH DNI ŚWIĘTEJ ELŻBIETY Rada Miasta Sárospatak po raz trzeci wręczyła „Nagrodę św. Elżbiety”.

W ramach obchodów XII JESIENNYCH DNI ŚWIĘTEJ ELŻBIETY Rada Miasta Sárospatak po raz trzeci wręczyła „Nagrodę św. Elżbiety”. Zgodnie z dekretem Samorządu Miasta nagrodę „można przyznać za „wysokiej jakości opiekę zdrowotną, zapobieganie chorobom i ich leczenie oraz długoterminową działalność charytatywną”.

Po Eucharystii w kaplicy św. Elżbiety w Zamku Rakoczego, Burmistrz János Aros wręczył nagrodę św. Elżbiety, którą w tym roku Rada Miasta przyznała nam – Siostrom Elżbietankom w Sárospatak.

W wygłoszonej laudacji przedstawił historię i charyzmat Zgromadzenia Sióstr Świętej Elżbiety i przypomniał krótko przybycie Sióstr do Sárospatak. Podkreślił, że Siostry dzięki środkom finansowym Zgromadzenia, pięknie odnowiły zakupione budynki przeznaczone na klasztor i Dom Gościnny, do którego przybywają Siostry z całego świata, jak do własnego domu.

Pięknie powiedział, że pierwszym i podstawowym obowiązkiem Sióstr jest modlitwa i codzienny udział w Eucharystii. Ponadto Siostry zajmują się dziećmi, młodzieżą, osobami starszymi i chorymi, posługują w bazylice i parafii, oraz pełnią posługę w pobliskich wioskach. Codziennie wspomagają ubogich pukających do furty klasztornej. Swoim oddanym życiem i przykładem promują życie chrześcijańskie w mieście i dlatego zasługują na nagrodę św. Elżbiety ufundowaną przez miasto Sárospatak.

Siostra Kanizja Zaborowska po otrzymaniu nagrody, w imieniu sióstr podziękowała Panu Burmistrzowi i Radzie Miasta stwierdzając, że tylko wspólnie z mieszkańcami Sárospatak Siostry mogą dokonywać wielkich dzieł. Swoje podziękowanie zakończyła znanym zarówno przez Węgrów jak i Polaków powiedzeniem: „Polak, Węgier dwa bratanki i do szabli i do szklanki. Obaj zuchy, obaj chwaty, niech im Pan Bóg błogosławi”.

Zobacz zdjęcia

Zobacz film

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »