Święto Św. Elżbiety w Paragwaju.

01.12.2019

Każdego roku nowenna do św. Elżbiety gromadzi więcej ludzi, zwłaszcza dzieci i to bardzo cieszy.

Swieto swElzbiety

Święto Św. Elżbiety w Paragwaju wpisało się na dobre w klimat naszej misji. Zgodnie z tradycją tutejszego Kościoła samo święto poprzedza dziewięciodniowa nowenna, która z jednej strony jest przygotowaniem do dnia patronki/ patrona, a z drugiej strony jej wymiar ma charakter świąteczny. W ciągu dziewięciu dni odmawialiśmy różaniec i modlitwy do św. Elżbiety i przeżywaliśmy Eucharystię, a potem mały poczęstunek. W tym roku każdy dzień poświęcony był modlitwie za inną „grupę”. W ten sposób przez kolejne dni modliliśmy się za rodziny, za rodziców, dzieci, młodzież, dziadków, biednych, chorych, kapłanów, zakonników, misjonarzy i za dobrodziejów. Drugiego dnia nowenny spadł obfity deszcz, zerwała się ogromna burza i gwałtowny wiatr. W taką pogodę jak to zwykle bywa wyłączają prąd i nikt nie wychodzi z domu. Ojciec celebrujący Mszę św. zdążył przyjechać jeszcze przed burzą…. Wielkie jednak było nasze zdziwienie, kiedy w strugach mocnego, tropikalnego deszczu przyszła mama z dzieckiem i w dodatku na boso, gdyż wcześniej poparzyła sobie stopy i nie mogła włożyć żadnych butów. Następnie dołączyły jeszcze inne osoby, czciciele św. Elżbiety; trzy ministrantki ze swoją mamą i zaprzyjaźniona małżeństwo z córeczką.

Jak co roku na nowennie gromadziło się dużo dzieci. Każdego dnia otrzymywały kartę z zadaniem do wykonania. Uczestnictwo zostało nagrodzone upominkami i nagrodami. W ostatni dzień nowenny zaraz po Mszy św. na terenie Centrum św. Elżbiety, miało miejsce spotkanie rekreacyjne, zabawy z dmuchanym zamkiem i poczęstunkiem dla dzieci. W niedzielę 17 listopada była msza św. a potem procesja „ulicami” czyli polnymi drogami naszej dzielnicy   z figurką św. Elżbiety. Po zakończeniu rozdaliśmy chlebki św. Elżbiety upieczone w klasycznym, tradycyjnym, paragwajskim piekarniku „tatakua”.

Każdego roku nowenna do św. Elżbiety gromadzi więcej ludzi, zwłaszcza dzieci i to bardzo cieszy. Staramy się, aby nie zabrakło dla nich atrakcji w naszej pracy ewangelizacyjnej. One są możliwe dzięki naszym dobrodziejom z Europy i także tu z Paragwaju; wszystkie upominki, poczęstunki, dmuchany zamek, upieczenie chlebków…Dziękujemy wszystkim Dobrodziejom za współpracę i pomoc, dzięki której nasze świętowanie stało się możliwe. Niech św. Elżbieta wstawia się za Wami i za nami.

S.M. Elżbieta Grzymska
Guarambaré

Zobacz zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »