Medal “Unitas Durat” dla S.M. Bertilli Stark

15.05.2019

S.M. Bertilla niestrudzenie przez ponad 43 lata służy wszystkim potrzebującym opieki i pomocy medycznej. Nazywana „Toruńską Samarytanką”, realizuje z pasją charyzmat elżbietański poprzez służbę Bogu w osobach ubogich, starszych, opuszczonych, chorych w ich własnych mieszkaniach.

Medal dla sBertilli

We Wspólnocie Domu Prowincjalnego odbyła się szczególna uroczystość wręczenia Medalu „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano – Pomeraniensis” S. M. Bertilli Stark, w uznaniu zasług dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego i jego mieszkańców. Tak znakomite wyróżnienie wręczył Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki w obecności licznie zgromadzonych dostojnych gości i przyjaciół S. M. Bertilli i naszego Domu zakonnego. ręczenie Medalu poprzedziło nabożeństwo majowe, któremu przewodniczył Pasterz naszej Diecezji Ks. Bp Wiesław Śmigiel. W spotkaniu uczestniczyła także delegacja Wspólnoty Apostolskiej św. Elżbiety.

Warto nadmienić, że Medal przyznawany jest osobom, organizacjom lub stowarzyszeniom za wybitne osiągnięcia lub całokształt działalności na rzecz Województwa Kujawsko-Pomorskiego i jego mieszkańców. Łacińska formuła znajdująca się na Medalu: „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano – Pomeraniensis” oznacza: „W jedności trwa Województwo Kujawsko- Pomorskie”. Osobom wyróżnionym Medalem wręcza się dodatkowo Akt Nadania Medalu.

Zanim nastąpiło uroczyste wręczenie Medalu, Pan Marszałek Piotr Całbecki, podkreślił  szczególne zasługi S.M. Bertilli dla społeczności Torunia i naszego regionu.

Następnie Siostra Prowincjalna M. Katarzyna Pawlak skierowała słowa wdzięczności do zebranych zacnych gości za wyróżnienie i uhonorowanie naszej Siostry a tym samym i Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, tak zaszczytnym odznaczeniem.

S.M. Bertilla niestrudzenie przez ponad 43 lata służy wszystkim potrzebującym opieki i pomocy medycznej. Nazywana „Toruńską Samarytanką”, realizuje z pasją charyzmat elżbietański poprzez służbę Bogu w osobach ubogich, starszych, opuszczonych, chorych w ich własnych mieszkaniach.

S. M. Bertilla Stark urodziła się 19 maja w 1940 r. w kaszubskiej wsi Brodnica Górna. Do Zgromadzenia wstąpiła jako młoda dziewczyna w 1961 r. w Grudziądzu, śluby wieczyste złożyła we Wrocławiu w 1972 roku. W 1974 r. otrzymała dyplom pielęgniarki. Pracowała w Grudziądzu, Chełmży i Grabiu a do Torunia przybyła 20 października 1976 roku i bardzo szybko stała się znaną, lubianą pielęgniarką, wytrwale służąc wszystkim. Pielęgnując chorych w ich własnych mieszkaniach, dokłada wszelkich starań, aby potrzebującym zapewnić dobrą opiekę i ulgę w cierpieniu. Nie tylko leczy chorych lecz podnosi na duchu, napełnia nadzieją, umacnia w wierze, zachęca do miłości Boga i bliźniego. Dzięki jej staraniom wiele osób otrzymało sakramenty i powróciło do wspólnoty Kościoła.

Motto życiowe S.M. Bertilli brzmi: “Ducha nie gaście!”. Po zakończeniu podziękowań, gratulacji i wielu ciepłych, wzniosłych słów zebraliśmy się przy stole, aby wspólnie cieszyć się wielkim wyróżnieniem dla naszego Zgromadzenia i dziękować Panu Bogu za radosną obecność S.M. Bertilli wśród nas.

Siostry Elżbietanki z Torunia

Zobacz zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »