Uroczyste wprowadzenie do parafii relikwii Bł. Marii Luizy Merkert.

06.05.2019

Uroczyste wprowadzenie do parafii relikwii Bł. Marii Luizy Merkert.
Poświęcenie tablicy upamiętniającej męczeńską śmierć
Służebnicy Bożej Siostry Marii Edelburgis Kubitzki.

Wprowadzenie relikwii

Dnia 28 kwietnia 2019 r., w Niedzielę Miłosierdzia, w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach, w której pracują Siostry Elżbietanki z Prowincji Wrocławskiej, zostały uroczyście wprowadzone do kościoła relikwie Współzałożycielki Zgromadzenia, Bł. Marii Luizy Merkert, jako Tej, która pełniła czyny miłosierdzia. O godz.10.30 rozpoczęła się uroczysta Masza św. Siostra M. Damaris Rogowska, Radna Prowincji, w imieniu Siostry Prowincjalnej M. Pauli Marcinowskiej we wstępie powiedziała:

Dzień dzisiejszy napełnia nasze serca wielką wdzięcznością i radością wobec Boga oraz ufnością w Jego wielkie miłosierdzie.
Jako Siostry Elżbietanki wpatrzone w obraz Jezusa Miłosiernego oraz przykład naszych Poprzedniczek, a szczególnie Błogosławionej Marii Luizy Merkert, Współzałożycielki naszego Zgromadzenia, pragniemy zaprosić wszystkich zebranych na dzisiejszej Eucharystii do wspólnej i ufnej modlitwy za wstawiennictwem Bł. Marii Luizy Merkert, której relikwie za chwile przyniesiemy do ołtarza. Wyrażamy wielką wdzięczność  Ks. Proboszczowi Pawłowi Koniecznemu wraz z Księżmi Wikarymi oraz tym wszystkim, dzięki którym relikwie naszej Matki Marii mogą od dzisiaj być czczone w tutejszym kościele. Cieszymy się również z faktu, że w dniu dzisiejszym zostanie poświęcona tablica upamiętniająca męczeńską śmierć Siostry Elżbietanki Marii Edelburgis Kubitzki, która zginęła na plebanii z rąk Czerwonoarmisty, w obronie czystości Bogu poświęconej.

Następnie przedstawiła życia pełne czynów miłości miłosiernej bł. Marii Luizy Merkert. Siostry przybyłe na tę uroczystość wraz ze Wspólnotą Sióstr obecnie pracującą w Żarach, na czele z Siostrą Przełożoną M. Dobrawą Namysł procesjonalnie, przy śpiewie pieśni o Bł. Marii Merkert, wniosły Jej relikwie i ikonę, ufundowaną przez Ks. Proboszcza Pawła Koniecznego wraz z Parafianami.

Od tej pory mają one swoje miejsce w gablocie przy głównym ołtarzu wraz z relikwiami św. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Pawła II i bł. Michała Sopoćki, oraz przypisany dzień tygodnia, w którym odmawiana jest publicznie nowenna ku czci naszej Współzałożycielki i modlitwa o Jej rychłą kanonizację. Tym dniem jest poniedziałek każdego tygodnia roku. Dodatkowo wierni mogą zgłaszać się do Sióstr z prośbą o przybycie do domów chorych i cierpiących wraz z relikwiami bł. Marii Luizy Merkert.

Bezpośrednio po Mszy św. nastąpiła druga część, w której została uroczyście poświęcona tablica marmurowa, upamiętniająca męczeńską śmierć Służebnicy Bożej Marii Edelburgis Kubitzki. Zginęła ona zamordowana na plebanii przez żołnierza Armii Czerwonej 20 lutego 1945 r., w obronie wiary i czystości Bogu poświęconej. Wierni wraz z Siostrami, z radością przyjęli ten fakt, gdyż od dłuższego czasu modlą się za przyczyną Służebnicy Bożej Marii Edelburgis oraz składają swoje podziękowania i prośby do specjalnej skrzynki, znajdującej się wraz ze zdjęciem Siostry Męczenniczki przy bocznym ołtarzu w kościele, oraz modlą się na jej grobie. Siostra Miriam Zając, która zajmowała się wcześniej zbieraniem materiałów dot. Sióstr Męczenniczek, przy tej okazji podziękowała Pana Boga i Tym, dzięki którym mogła odbyć się ta uroczystość.
Ks. Proboszcz Paweł Konieczny jeszcze raz wyraził radość z faktu, że parafia wzbogaciła się o nowy „znak” zachęcający do czynów pełnych wiary i miłości miłosiernej dla tych, którzy zechcą naśladować Pana Boga w przykładzie życia Elżbietanek, bł. Marii Luizy Merkert i Służebnicy Bożej S.M. Edelburgis Kubitzki. Przypomniał nam również o dodatkowej inicjatywie Rady Miasta, dzięki której ulica niedaleko kościoła otrzymała nazwę Siostry Marii Edelburgis.

Zobacz zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »