Dar spotkania z Siostrami w Tbilisi

30.04.2024

Dzięki św. Nino, na przełomie III i IV wieku, dokonała się chrystianizacja Gruzji. Święta jest czczona jako apostołka i patronka zarówno w kościele katolickim, ormiańskim i prawosławnym. Tak, jak św. Nino zasiała ziarno chrześcijaństwa na ziemi gruzińskiej, tak nasze Zgromadzenie od 18 lat jest obecne w Tbilisi – stolicy Gruzji. W stolicy i w niewiele oddalonych miejscowościach można zauważyć wyjątkowe piękno krajobrazu, starożytnych cerkwi, miast otwartych na turystów, a jednocześnie wielkich kontrastów. W Tbilisi można spotkać wiele osób potrzebujących, chorych, ubogich, dlatego tam posługują nasze Siostry. Siostry mieszkają i pracują w Centrum Caritas, S.M. Dawida jest pielęgniarką środowiskową, odwiedza pacjentów w ich własnych domach, S.M. Bernarda pracuje w centrum wydawania odzieży, a S.M. Monika służy osobom starszym w domu dziennego pobytu.

W dniach od 15 do 20 kwietnia 2024 roku dane mi było towarzyszyć podczas wizytacji kanonicznej S. Wikarii Generalnej M. Weronice Tomczyk. Spotkałyśmy się z wieloma osobami, którym posługują nasze Siostry, doświadczyłyśmy ich radości i wewnętrznego piękna. Usłyszałyśmy słowa wdzięczności pod adresem naszych Sióstr, które z otwartym sercem niosą pomoc, spełniając uczynki miłosierdzia.

Ogromnym darem dla naszych Sióstr jest opieka duchowa kapłanów, codzienna Eucharystia sprawowana w domowej kaplicy. Siostry trwają na modlitwie, oddając Panu Jezusowi sprawy naszego Zgromadzenia, Kościoła w Gruzji i osób powierzonych ich opiece. Zauważyłyśmy bardzo dobrą współpracę osób świeckich zaangażowanych razem z naszymi Siostrami w pomoc potrzebującym. Dziękujemy Panu Jezusowi za nasze Siostry, które z miłością troszczą się o dobro drugiego człowieka, zwłaszcza ubogiego, chorego, pozostawionego samemu sobie.

Tak, jak Dobry Pasterz troszczy się o swoje owce, tak o powierzone sobie Siostry troszczy się Siostra Przełożona. Podczas wizytacji kanonicznej piecza nad wspólnotą w Tbilisi została powierzona Siostrze Przełożonej M. Monice Machińskiej.

Serdecznie dziękuję Przewielebnej Matce Generalnej M. Rafaeli Fischbach za możliwość wyjazdu do naszych Sióstr, za doświadczenie ich gościnności, za spotkanie. Życzymy naszym Kochanym Siostrom Bożego błogosławieństwa w codziennej posłudze na ziemi gruzińskiej, wstawiennictwa św. Nino, patronki Gruzji, opieki Świętych, a zwłaszcza św. Elżbiety, bł. Marii Luizy Merkert i bł. Sióstr Męczenniczek.

S.M. Ewelina Sprada
sekretarka generalna

Zobacz zdjęcia z Gruzji

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »