Historia pisana sercem

16.11.2022

Siostry Elżbietanki świętują 150 rocznicę rozpoczęcia działalności na leszczyńskiej ziemi. Uroczystości Jubileuszowe odbyły się w Bazylice św. Mikołaja w Lesznie.

Leszno to urocze, ponad 60-tysięczne miasto, położone w połowie drogi pomiędzy Poznaniem i Wrocławiem. Tutaj Prowincja Poznańska Zgromadzenia posiada swoją placówkę, w obrębie której mieści się obecnie Dom Sióstr Emerytek, Przedszkole, mogące przyjąć 250 dzieci oraz Centrum Pomocy Osobom Starszym. Pierwsze Siostry przybyły do miasta w 1872 roku, skierowane tutaj przez samą Matkę Marię Luizę. Właśnie mija 150 lat od tego wydarzenia. Te długie lata elżbietańskiej posługi w Lesznie to historia kilku domów, potężnego i nowoczesnego szpitala, wspaniałych przedszkoli, kuchni mlecznej, posługi w biurach parafialnych, zakrystii, katechezy i opieki nad chorymi w ich własnych mieszkaniach. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z tą niezwykle bogatą i ciekawą historią – historią pełną przeciwności losu, wojen i nowych początków, a przede wszystkim historią wiary i miłości, większej niż ludzka słabość i ziemskie trudności:

150 LAT – HISTORIA MIŁOŚCI – ELŻBIETANKI (elzbietankipoznan.pl)

Świętowanie Jubileuszu to piękny i radosny czas. Pierwszym jego akcentem był październikowy koncert zespołu Arete w leszczyńskiej Bazylice. Repertuar zawierał piosenki o św. Elżbiecie oraz bł. Matce Marii, do których słowa zostały napisane przez Siostry. Z kolei tydzień przed Jubileuszowymi Uroczystościami  Siostry ponownie gościły w parafii, tym razem przygotowując wiernych duchowo do zbliżających się wydarzenia.

Uroczysta Eucharystia miała miejsce w Bazylice św. Mikołaja 13 listopada. To właśnie w tej parafii pierwsze Siostry rozpoczynały swoją posługę. Wydarzenia Jubileuszowe zgromadziły wiele Sióstr, na czele z s. Prowincjalną Kamilą, przedstawicieli władz miejskich, pracowników naszego Przedszkola im. św. Jana Pawła II, dzieci oraz rodziców obecnych i byłych przedszkolaków, personel Centrum Pomocy Osobom Starszym „Elżbietanki”, dobrodziejów i przyjaciół Zgromadzenia, parafian oraz mieszkańców miasta i okolic.  Przewodniczył ks. bp. Jan Glapiak, współkoncelebrowali licznie zgromadzeni kapłani. Przed rozpoczęciem Mszy Świętej wszyscy zebrani mieli okazję obejrzeć przeurocze przedstawienie w wykonaniu dzieci przedszkolnych oraz nauczycielek. Opowiadało ono historię elżbietańskiej działalności w Lesznie. Młodzi aktorzy odgrywali scenki, śpiewali i tańczyli. Na zakończenie występu małe „elżbietki” rozdały zgromadzonym zapakowane bułeczki. O posłudze Sióstr, trwającej już 150 lat, mówił także ks. Biskup w czasie kazania. Radosne dziękczynienie płynęło do nieba podczas Jubileuszowej liturgii. Jej przebieg uświetnił śpiew chóru, akompaniament muzyczny oraz gra skrzypaczki. W pięknej procesji z darami, do ołtarza zostały przeniesione między innymi obraz oraz relikwie bł. Marii Luizy oraz bułeczki św. Elżbiety. Na zakończenie swoje słowo do zgromadzonych skierowała Przełożona Prowincji Poznańskiej. Odczytane zostało błogosławieństwo Ojca Świętego Franciszka oraz list gratulacyjny Matki Generalnej M. Samueli. Swoje życzenia i podziękowania, na ręce s. Prowincjalnej Kamili,  złożyli także przedstawiciele władz miasta, leszczyńskiego MOPR-u, rodziców dzieci przedszkolnych, personelu Przedszkola oraz pracowników Centrum.

Dalsza część świętowania miała miejsce przy wspólnym posiłku, gdzie goście wymieniali się przeżyciami i wrażeniami przeżytych Uroczystości. Z racji zbliżającego się Święta Patronalnego Zgromadzenia, pojawiła się także św. Elżbieta, która rozdawała tradycyjne bułeczki. Były także życzenia i prezenty oraz piosenki do Świętej Patronki. Końcowym akcentem był wspaniały tor, zawierający wizerunki Matek Założycielek oraz Jubileuszową grafikę.

Bogu niech będą dzięki za 150 lat Jego łaski i błogosławieństwa dla elżbietańskiej posługi na leszczyńskiej ziemi.

s.M. Małgorzata Kobierska

Grafika_rozy

Zobacz załączone zdjęcia

 

 

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »