“Krzyż Wolności i Solidarności” dla Siostry M. Bertilli Stark

09.09.2022

W Domu Prowincjalnym w Toruniu 7 września 2022 r. odbyła się uroczystość wręczenia „Krzyża Wolności i Solidarności” siostrze M. Bertilli Stark. Odznaczenie zostało przyznane decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polski p. Andrzeja Dudy dnia 7 czerwca 2022 r.

Krzyż Wolności i Solidarności jest znakiem wdzięczności Państwa Polskiego dla osób, które swymi zmaganiami z systemem komunistycznym w latach 1956–1989 przyczyniły się do odzyskania przez Polskę niepodległości po półwieczu zniewolenia i zależności od Związku Sowieckiego. Nie występowali wprawdzie z bronią w ręku. Wyróżniani są odznaczeniem nawiązującym do Krzyża Niepodległości, ustanowionego w II Rzeczypospolitej dla zasłużonych w walce o suwerenny byt naszej Ojczyzny, zwieńczonej zwycięstwem w 1918 roku. Krzyżem Wolności i Solidarności honoruje się osoby, które dołączyły do bohaterów z początku wieku, tworząc kolejne ogniwo w łańcuchu pokoleń Niepodległej. Siostra M. Bertilla w latach 1981-1986 była zaangażowana w działalność opozycyjną na terenie Torunia. Wspierała działaczy „Solidarności” poprzez dostarczanie pomocy finansowej i bonów żywnościowych dla osób internowanych oraz ich rodzin. Udzielała pomocy medycznej osobom, pobitym przez ZOMO podczas manifestacji w Toruniu. Zajmowała się kolportażem broszur i pism wydawanych przez podziemne struktury NSZZ „Solidarność” na terenie Torunia.

Odznaczenie, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wręczył Siostrze M. Bertilli dr Paweł Warot, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, w asyście przedstawiciela Delegatury IPN w Bydgoszczy. W tej uroczystej chwili uczestniczyli: J. E. Ksiądz Biskup Toruński Wiesław Śmigiel, Ksiądz Prałat Marek Rumiński, Ksiądz Prałat Józef Nowakowski, Dyrektor Departamentu Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu Łukasz Walkusz, p. Jadwiga Romanowska, p. Maria Kalas, Przewielebna Siostra Prowincjalna M. Katarzyna Pawlak z Siostrami wspólnoty toruńskiej. Po oficjalnej części wręczenia Siostrze M. Bertilli odznaczenia, po słowach uznania, gratulacjach i serdecznych życzeniach, wszyscy razem spędzili miłe chwile przy wspólnym stole.

Siostry z Torunia

Zobacz zdjecia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »