Siostry – dziesięć panien mądrych trailer

31.05.2022

Najnowszy film producentów „Ojca i Pasterza” i „Widzieć w ciemności” już wkrótce w TVP.

…. ZWIASTUN. Już niedługo cały film.

Link do filmu: Siostry – dziesięć panien mądrych

Po dwóch udanych produkcjach o: Prymasie Kardynale Stefanie Wyszyńskim i Matce Elżbiecie Róży Czackiej, tym razem zespół firmy Aurel zmierzył się z tematem męczeństwa naszych Sióstr.

Nie jest to temat łatwy, nie tylko do opowiedzenia, ale i do pokazania. Jak się wydaje po obejrzeniu teasera – twórcom filmu udało się nie tylko opowiedzieć historię Męczeństwa Sióstr w sposób interesujący, ale postawić też ważne i fundamentalne pytania.  Za co warto umierać? Czy światu potrzebni są męczennicy?  Czym jest i skąd się bierze zło?  Kto może zostać Świętym?

Niezwykłą klamrę do filmu i Beatyfikacji dopisały dziejące się w Ukrainie wydarzenia. Po wielu latach – co doskonale pokazują autorzy filmu – niedaleko polskiej granicy dzieją się okrucieństwa identyczne jakie spotkały Siostry i ludność Ziem Zachodnich w 1945 roku.  Ci sami żołnierze, te same metody działania. Dramatyczne zdjęcia z Ukrainy dodają innego wymiaru nie tylko świadectwu Siostry na Ukrainie pracującej, ale i wszystkim wypowiedziom i zdaniom jakie w tym filmie padają.

Przez moment mamy wrażenia jakby czas się zatrzymał. Dojmujące jest wrażenie, że my – ludzie – z historii nie wyciągamy żadnych wniosków.

Wydarzenia w Ukrainie nadają niewątpliwie – co widać szczególnie w „Siostrach” nowy wymiar Beatyfikacji, która, gdyby nie wojna za naszą granicą być może przeszłaby niezauważone, lokalne wydarzenie o znaczeniu historyczno – religijnym.

Autorzy pokazują też kawałek współczesnej pracy Elżbietanek. Jadłodajnie dla ubogich, dom pomocy w którym goszczone są ukraińskie matki z dziećmi.

Niektóre ujęcia i padające w filmie zdania wbijają w fotel.

  • Chcemy wierzyć, że to męczeństwo czemuś służy – tu chrześcijaństwo ze swoim stosunkiem do cierpienia wyróżnia się na tle innych religii – nadaje mi sens – opowiada w filmie K. Zanussi.
  • Siostra z Ukrainy opowiada jak jedna z pań, które uciekły z rosyjskiej niewoli mówi: „wyrwałyśmy się z niewoli, ale tego co przeżyłyśmy nie da się wyrwać z serca”.

Obok męczeństwa trudno przejść obojętnie. To męczeństwo musi nas czegoś nauczyć. Zło jest krzykliwe, ale to dobra jest więcej – przechodzimy obok niego obojętnie, bo wydaje się nam, że tak ma być…

W filmie o Siostrach i ich męczeństwie opowiadają min: Siostra Samuela Werbińska Przełożona Zgromadzenia, postulatorka na etapie diecezjalnym Siostra Miriam Zając, Siostra Maria Czepiel a także reżyser Krzysztof Zanussi, prof. Zdzisław Józef Kijas autor książki: „Dziesięć panien mądrych”, psychiatra Olga Łoza i historyk Dariusz Kaliński autor min: „Czerwonej zarazy”

Ciekawym zabiegiem pozwalającym uciec od dosłowności i patetyczności opowiadanej historii jest wykorzystanie w filmie specjalnie przygotowanych scen rysowania piaskiem obrazów, które na potrzeby tej produkcji stworzyła – jedna z najlepszych artystek tej sztuki na świecie Tetiana Galitsyna z Teatru Piasku. Drugie dno tej historii dodaje fakt, iż piasek, którego użyła pochodzi z okolicy Doniecka.

Film kończy się ważnym i przejmującym cytatem z Księdza Józefa Tischnera:

„Do prawdy dochodzi się rozmaitymi drogami. Przyznajmy, że są takie prawdy, do których dochodzi się również poprzez męczeństwo. Jedną z takich prawd jest prawda, że cierpiąc, cierpimy z Chrystusem. Nie żyjemy i nie umieramy dla siebie. Czy żyjemy, czy umieramy, należymy do Boga (Święty Paweł). Dzięki temu odkryciu możemy mieć udział w Boskiej godności cierpienia. Niemniej nie cierpienie jest tutaj ważne. Nie ono dźwiga. Wręcz przeciwnie, cierpienie zawsze niszczy. Tym, co dźwiga, podnosi i wznosi ku górze jest miłość (Miłość nas rozumie).

Ks. Józef Tischner

Autorem pomysłu i scenariusza jest Piotr Górski – scenarzysta i reżyser poprzednich filmów. Reżyserii podjął się twórca młodego pokolenia Bartosz Brzeziński.

Co ciekawe, ponieważ w filmie – z konieczności – wykorzystano tylko część wypowiedzi autorzy filmu stworzyli stronę internetową o filmie na której umieszczane są pełne zapisy rozmów z wszystkimi występującymi w filmie osobami.

Jak tylko będą znane dokładne daty i godziny emisji filmu niezwłocznie o tym poinformujemy.

Mecenasami i Sponsorami są: FUNDACJA KGHM MIEDŹ POLSKA, PKN ORLEN, PZU i TOTALIZATOR SPORTOWY.

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »