Podwójna Wielkanoc w Poznaniu

25.04.2022

Co w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego otrzymały Osoby Bezdomne i Ubogie w poznańskiej Jadłodajni? Żurek, pakiet z sałatką, jajkiem i biała kiełbasą, paczkę na wynos? Tak. Ale to, co przede wszystkim otrzymały to ludzka życzliwość, dobroć i serdeczność, to dzielenie się radością tego dnia i wspólne świętowanie najważniejszego wydarzenia naszej wiary.

W Wielkim Tygodniu, osoby przybywające do Jadłodajni Świętej Elżbiety w Poznaniu, wzięły udział  w trzydniowych rekolekcjach, przygotowujących do przeżycia Misterium Paschalnego.

Po bólu Wielkiego Piątku i rozdzierającej ciszy Wielkiej Soboty, nadeszła wreszcie radosna Niedziela Wielkanocna. Serce tego dnia to Msza Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Osoby Bezdomne i Ubogie zgromadziły się w ogrodzie, by wspólnie przeżyć tę liturgię. Poranek, śpiewające ptaki i zieleń dookoła – wszystko zdawało się pulsować radością pustego grobu. Eucharystii przewodniczył i słowo do uczestników wygłosił ks. bp. Szymon Stułkowski. Druga część spotkania to Wielkanocne śniadanie. Rozpoczęliśmy od modlitwy i czytania Pisma Świętego. Swoje słowo do zebranych skierował także Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Następnie przystąpiliśmy do wydawania śniadania. Ekipa organizacyjna dbała o porządek i miłą atmosferę na ulicy, gdzie na wejście oczekiwała długa kolejka chętnych. Pakiety śniadaniowe, przy wsparciu sióstr, wydawał ks. bp. Szymon i ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Poznańskiej. Na zapleczu, w kuchni już na długo przed rozpoczęciem wydawania, trwała gorliwa, świetnie zorganizowana praca. Siostry i wolontariusze szykowali, nakładali, pakowali i donosili coraz to nowe pakiety, które błyskawicznie znikały.

Osoby Bezdomne i Ubogie otrzymały także babki, mazurki i wszelkiego rodzaju ciasta, przyniesione przez mieszkańców Poznania i okolic. Były one wspaniałą niespodzianką i nadały świętowaniu wyjątkowy charakter. Dzieci z poznańskiej parafii przygotowały pisanki oraz kartki wielkanocne. Taki kolorowy, świąteczny drobiazg sprawił naszym Gościom wiele radości.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z tego wydarzenia:

https://youtu.be/Gyy5k7DjaGM

Tydzień po naszych Świętach Wielkanocnych, swoje obchody Zmartwychwstania Chrystusa przeżywają nasi bracia w Kościele Prawosławnym.  W naszym Domu Nadziei w Pokrzywnie świętowaliśmy razem z Gośćmi z Ukrainy.

Christos voskres! Chrystus Zmartwychwstał! Wczesnym rankiem rozpoczęliśmy procesją z Najświętszym Sakramentem i figurą Zmartwychwstałego. Towarzyszył nam wielkanocny śpiew i radosny dźwięk dzwoneczków, potrząsanych przez dzieci. Swoją obecnością zaszczycił nas ks. bp. Grzegorz Balcerek, który przewodniczył Uroczystej Eucharystii, odprawianej w języku polskim i ukraińskim. Podczas homilii ks. Biskup mówiła także o Święcie Miłosierdzia, a zgromadzeni otrzymali obrazki z podpisem „Jezu, ufam Tobie”.

Druga część spotkania to oczywiście świąteczne śniadanie. Rozpoczęliśmy od tradycyjnego poświęcenia pokarmów. Na stołach znalazły się ukraińskie potrawy, przygotowane przez naszych Uchodźców. Charakterystycznym zwyczajem, rozpoczynającym wspólny posiłek jest stukanie się kolorowymi jajkami. Przed wyjazdem ks. bp. Grzegorz rozdał jeszcze wszystkim dzieciom wielkanocne prezenty.

Bardzo starałyśmy się, aby mimo ogromnego dramatu wojny i bólu ucieczki z ojczyzny i rozłąki z najbliższymi, był to dzień przepełniony radością Zmartwychwstałego Pana. A najpiękniejszym podziękowaniem były łzy radości, które pojawiły się w oczach naszych Gości i wyszeptane słowa „Jak w doma”.

s. M. Małgorzata Kobierska

Zobacz zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »