Uroczystość 140-lecia obecności i posługi sióstr elżbietanek w Norwegii

13.11.2020

Główne obchody uroczystości 140-lecia obecności i posługi sióstr elżbietanek w Norwegii – do której przygotowywałyśmy się poprzez 9-miesięczną nowennę przygotowaną przez siostry naszej prowincji – odbyły się 15 października br. w domu prowincjalnym w Oslo. Świętowanie rozpoczęłyśmy o godz. 16.00 Mszą św. w kaplicy domu prowincjalnego pw. św. Elżbiety, której przewodniczył J.E. ks. bp. Bernt Eidsvig Can.Reg. W koncelebrze udział wzięli kapłani współpracujący i zaprzyjaźnieni z naszą wspólnotą w Oslo: o. Arne Fjeld OP (spowiednik sióstr w domu prowincjalnym), ks. Marinko Pervan (kapelan w domu prowincjalnym w Oslo), ks. Carlo Borromeo Le Hong Phuc (proboszcz parafii katedralnej pw. św. Olava w Oslo, przyjaciel i dobrodziej naszej wspólnoty), o. Piotr Pisarek OMI (proboszcz parafii w Askim, wykładowca i przyjaciel sióstr) oraz ks. Johannes Quoc Bjørn Tao Nguyen (kapelan ks. biskupa). Wśród zaproszonych gości, oprócz sióstr reprezentujących wszystkie placówki w Norwegii, były także przedstawicielki innych zgromadzeń zakonnych, członkini Wspólnoty Apostolskiej św. Elżbiety oraz świeccy współpracownicy, dobrodzieje i przyjaciele naszej elżbietańskiej rodziny zakonnej.

W słowie skierowanym do uczestników jubileuszowej celebracji ks. biskup, powracając do własnych wspomnień związanych z siostrami elżbietankami, przypomniał wielki wkład Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety wniesiony nie tylko w budowanie wspólnoty Kościoła w Norwegii, ale także w początki szpitalnictwa i rozwój opieki zdrowotnej na tych terenach. Podziękował za wszystkie lata posługi sióstr podkreślając, że nasze wspólnoty nie zamykają się na przyszłość, lecz patrzą w nią z otwartością i nadzieją.

Na zakończenie uroczystej liturgii słowa wdzięczności do zebranych skierowała Siostra Prowincjalna M. Katarina Hodyr. Zaznaczyła, że mimo obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych, które zmusiły nas do ograniczenia liczby zaproszonych na uroczystość gości, czujemy duchową łączność ze wszystkimi, którzy na wiele sposobów wspierali i nadal wspierają naszą elżbietańską posługę na ziemi norweskiej. Siostra Prowincjalna wyraziła wdzięczność wobec wielu pokoleń sióstr, które nas poprzedziły, a których świadectwu i ofiarnej pracy, często ukrytej i niewidocznej, zawdzięczamy nasze dzisiejsze miejsce w Kościele i społeczeństwie norweskim.

Uroczystą Eucharystię zakończył podniosły hymn Te Deum laudamus, po czym siostry i goście udali się na jubileuszowy poczęstunek. Radosne rocznicowe przyjęcie uświetniły występy najmłodszych sióstr. W imieniu obecnych gości głos zabrała siostra Anne-Lise Strøm OP, która dzieląc się własnymi wspomnieniami związanymi z siostrami elżbietankami, podziękowała za siostrzaną wspólnotę i wspólnie podejmowane inicjatywy, wyrażając jednocześnie nadzieję na ich kontynuację w przyszłości. Świętowanie zakończyło błogosławieństwo, którego na koniec jubileuszowego dnia udzielił gościom i domownikom ks. Carlo Le Hong Phuc.

Bogu niech będą dzięki za 140 lat obecności naszego Zgromadzenia na ziemi norweskiej, za całe dziedzictwo poprzednich pokoleń sióstr, którego jesteśmy spadkobierczyniami, i za które z wdzięcznością Bogu dziękujemy. Niech Pan darzy nas swym błogosławieństwem na dalsze lata, byśmy potrafiły ponieść to dziedzictwo w następne pokolenia, odczytując pokornie znaki czasu i Bożą wolę.

Zobacz zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »