Święty Józef w Toruniu

03.05.2020

Obecny czas formacji permanentnej w naszym Zgromadzeniu, przeżywamy z św. Józefem. Z tego względu, aby uczcić tak potężnego Patrona, Wspólnota Domu Prowincjalnego w Toruniu miała zamiar pielgrzymować do Narodowego Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu. Niestety, pandemia pokrzyżowała nam plany, ale okazuje się, że nie tak dosłownie, ku naszej wielkiej radości. Po raz kolejny przekonałyśmy się, że za każdą rzeczywistością życia i każdym wydarzeniem stoi Pan Bóg.

Jakiś czas temu dowiedziałyśmy się o planowanej w diecezji toruńskiej peregrynacji kopii obrazu Świętej Rodziny z Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, która miałaby rozpocząć jego wędrówkę od parafii do parafii. We wspólnotach parafialnych miała być przeżywana pod hasłem: Dom rodzinny uświęcony Eucharystią jako dzień skupienia dla małżeństw i rodzin. Jednak rozwijająca się pandemia uniemożliwiła wędrówkę Opiekuna Kościoła Świętego po parafiach. Św. Józef nie dał za wygraną. Zdecydowano, że w tym roku będzie nawiedzał wspólnoty zakonne naszej diecezji. Z wzruszeniem i radością przyjęliśmy tą wiadomość. Tym samym Św. Józef zrobił nam niespodziankę i przyszedł do nas. Jesteśmy pierwszą wspólnotą zakonną, od której rozpoczyna się czas nawiedzenia obrazu Św. Józefa Kaliskiego, który umieszczony został w kaplicy naszego Domu Prowincjalnego. Rozpoczęcie peregrynacji nastąpiło 1 maja br., uroczystą Eucharystią o godzinie 10.00, sprawowaną pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Bpa Józefa Szamockiego. W Mszy św. uczestniczył także Ks. Prałat Marek Rumiński, Proboszcz Parafii Katedralnej oraz Prof. Waldemar Rozynkowski, który jest stałym diakonem w naszej diecezji.

Ksiądz Biskup Józef Szamocki rozpoczął kazanie od refleksji na temat fragmentu Ewangelii według Św. Marka, gdy Jezus przybył do swego rodzinnego miasta. Jezus nie mógł uczynić tam cudów z powodu braku wiary wśród mieszkańców Nazaretu. “Mięliśmy plany duszpasterskie w naszej diecezji, aby ożywić wiarę w polskich rodzinach, aby nie popełniły tego błędu, który wydarzył się w Nazarecie, by rodziny żyjące w naszej diecezji nie odrzucały Jezusa i Jego nauczania, kuszone tym co widzą na świecie (…).

W świecie istnieje pandemia ducha, różnych wirusów duchowych, które są groźniejsze, bo bardzo mocno atakują rodziny, dlatego obraz Józefa Kaliskiego przedstawiający Świętą Rodzinę rozpoczyna czas nawiedzenia w naszej diecezji, by św. Józef, który niejednokrotnie ratował swoją rodzinę.

Warto zauważyć, że obraz kaliski czcimy jako obraz Św. Józefa, ale jak dobrze wiemy przedstawia on całą Świętą Rodzinę. Patrząc na ten wizerunek dotykamy najważniejszych obowiązków rodziców chrześcijańskich wobec swoich dzieci. Rodzice muszą być uznani za pierwszych i głównych wychowawców dla dzieci. Kościół musi o to walczyć. Nie wolno wydrzeć im tego prawa. To ważne, żeby nasze chrześcijańskie rodziny w tych trudnych czasach umiały opowiadać o Bożym Królestwie wśród najbliższych, w sąsiedztwie, w pracy. Temu ma służyć ta peregrynacja. Kochani Rodzice, wpatrzeni w Świętą Rodzinę macie w sobie obudzić to wielkie pragnienie, aby Jezus wzrastał także w naszych Rodzinach i waszych dzieciach. Ważne, abyście odkryli swoje powołanie jako służbę Bogu, w miłości do Jezusa i z serca wykonywali swoje rodzicielskie obowiązki”.

Następnie Ksiądz Biskup poświęcił wierną kopię obrazu św. Józefa kaliskiego, który został specjalnie namalowany na peregrynację w diecezji. Podczas Litanii do Św. Józefa poleciliśmy Bogu wszystkie intencje modlitewne nawiedzenia. Całość wydarzeń była transmitowana przez stronę internetową naszej diecezji, o co zatroszczył się Ks. Paweł Borowski.

Dla nas to historyczny i wzruszający moment. Będziemy u Świętej Rodziny upraszać potrzebne łaski dla naszego Zgromadzenia a także dla wszystkich rodzin. Będziemy prosić o wygaszenie pandemii, zdrowie dla chorych oraz siły dla tych, którzy niosą im pomoc. Obraz będzie w tym roku wędrował przez domy zakonne i klasztory żeńskie po całej diecezji, by w przyszłym roku wrócić, jak ufamy, na peregrynację w parafiach.

Zobacz załączone zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »