Dwie uroczystości u naszych Sióstr w Skandynawii.

21.12.2019

Dziękując Panu za gorliwe kroczenie śladami Chrystusa oraz za ofiarną i pełną miłości posługę Sióstr w Skandynawii, polecamy Siostry Najświętszemu Sercu Jezusa, Niepokalanemu Sercu Maryi oraz wstawiennictwu św. Elżbiety i naszych Czcigodnych Matek Założycielek, na czele z bł. Matką Marią.

W dniu 28 listopada 2019 udałyśmy się z Matką Generalną M. Samuelą do naszych Sióstr w Kopenhadze. Siostra Przełożona M. Dotothea Alex obchodziła w dniu 29 listopada swe osiemdziesiąte urodziny. W tym dniu uczestniczyłyśmy w uroczystej Mszy Świętej sprawowanej w kościele parafialnym, do którego należą nasze Siostry. Po Eucharystii wszyscy, licznie zgromadzeni goście zaproszeni zostali na urodzinową kolację i wieczorny program do pięknie udekorowanej sali parafialnej. Całą uroczystość przygotowała wraz z Parafianami Siostra Miriam Wirt, za co należą się zarówno jej, jak i Parafianom wielkie słowa uznania i z serca płynące podziękowania.

Wśród wielu gości, którzy skierowali do Solenizantki słowa wdzięczności, podziękowań, wspomnień oraz życzeń, były słowa naszej Matki Generalnej, w których wybrzmiała wdzięczność za lata wierności elżbietańskiemu powołaniu, za wieloletnią posługę w parafii, w szkole w roli nauczycielki, za posługę w jedynym katolickim wydawnictwie w Danii, a w sposób szczególny za rzetelne i kompetentne prowadzenie Fundacji św. Elżbiety. Zobacz załączone zdjęcia

W dniu 30 listopada udałyśmy się z Matką Generalną do naszych Sióstr posługujących w Stäket w Szwecji. Na miejscu przywitała nas prawdziwa zima – śnieg, mróz i słońce – i choć nie trwała ona długo, bo tylko dwa dni, pozostawiła w nas wspomnienie pięknego prawdziwie zimowego krajobrazu.

Od października br. istnieje w Szwecji jedna placówka. Zniesiony został dom zakonny Sióstr w Bromma, a mieszkające i posługujące tam dotychczas Siostry przeniosły się do Stäket. Siostra M. Dominika nadal pracuje w Bromma w Domu Opieki Josephinahemmet, a Siostra M. Ludwika posługuje w nowym miejscu – w domu dla osób starszych w Jacobsberg.
Obie Siostry katechizują także w Polskiej Misji Katolickiej. Siostra M. Fabiola posługuje w domu Sióstr. Natomiast Siostry ze Stäket pracują w parafii, w domu oraz są otwarte na przychodzących coraz częściej ludzi szukających Boga i otwartych serc.

W czasie naszego pobytu w Stäket Matka Generalna przedłużyła kadencję Siostry Przełożonej M. Danuty do przyszłego roku. Siostry ze Wspólnoty podziękowały Siostrze M. Danucie za ofiarną i pełną miłości posługę i życzyły Bożego błogosławieństwa oraz opieki Matki Najświętszej.

W dniu 5 grudnia nadszedł ważny dzień, zarówno dla całego Zgromadzenia, jak i dla Sióstr ze Szwecji i z Prowincji Norweskiej. W tym bowiem dniu wspólnota Sióstr w Stäket przyłączona została pod względem administracyjnym do Prowincji Norweskiej, z której do Stäket na najbliższe dni przybyły: Siostra Prowincjalna M. Katarina Hodyr, Wikaria Prowincji Siostra M. Natanaela Hess i Radna oraz Ekonomka Prowincji Siostra M. Asumpta Balcerzak. Oficjalnego aktu przyłączenia dokonała Matka Generalna M. Samuela wyrażając nadzieję, że administracyjne przyłączenie Wspólnoty posługującej w Szwecji do Prowincji Norweskiej przyczyni się do duchowego umocnienia Sióstr oraz dopomoże w pogłębieniu twórczej współpracy i w wypełnianiu powierzonych im zadań zgodnie z charyzmatem naszego Zgromadzenia, w duchu św. Elżbiety i naszych Matek Założycielek na ziemi skandynawskiej.

Siostra Prowincjalna M. Katarina powitała Siostry w nowej Prowincji i życzyła każdej z Sióstr, by to połączenie stało się okazją do pogłębienia siostrzanych więzi oraz by umocniona wspólnota Prowincji Norweskiej stała się jeszcze czytelniejszym znakiem miłości Boga do każdego człowieka. Atmosfera tego szczególnego dnia nacechowana była radością i pełnym nadziei spojrzeniem w przyszłość.

W godzinach popołudniowych, po uroczystym obiedzie, Matka Generalna M. Samuela, Wikaria Generalna Siostra M. Rafaela, Siostra Prowincjalna M. Katarina oraz Siostra Przełożona M. Danuta udały się z wizytą do Księdza Kardynała Andersa Arboreliusa do Sztokholmu, również w celu poinformowania o przyłączeniu Sióstr ze Stäket do Prowincji Norweskiej.

W tym roku dane nam było przeżyć w Szwecji także dzień św. Mikołaja, który odwiedził nas w Stäket w godzinach wieczornych. Z tego miłego spotkania załączamy kilka zdjęć.

Dziękując Panu za gorliwe kroczenie śladami Chrystusa oraz za ofiarną i pełną miłości posługę Sióstr w Skandynawii, polecamy Siostry Najświętszemu Sercu Jezusa, Niepokalanemu Sercu Maryi oraz wstawiennictwu św. Elżbiety i naszych Czcigodnych Matek Założycielek, na czele z bł. Matką Marią. Życzymy, aby życie w duchu Ewangelii i poświęcone bliźnim, napełniało serca kochanych Sióstr radością oraz było drogą uświęcenia ku większej chwale Bożej. Z serca dziękujemy za siostrzane przyjęcie i za gościnność oraz zapewniamy
o codziennej modlitwie.

Siostra M. Rafaela Fischbach
wikaria generalna

Zobacz zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »