W upale albo w strugach deszczu wytrwale służą najuboższym.

18.11.2019

W dniach od 3 do 16 października 2019 r. dane mi było wraz z Przewielebną Matką Generalną M. Samuelą odwiedzić nasze Siostry pracujące w Tanzanii.

Przedstawienie o swElzbiecie

Tanzania leży w środkowowschodniej części Afryki, ma dostęp do dużych zbiorników wodnych: Jeziora Wiktoria od północy, Jeziora Tanganika od zachodu i Oceanu Indyjskiego od wschodu, jednak dużą część kraju pokrywa sucha, czerwona ziemia, która zieleni się i jest urodzajna tylko w porze deszczowej. Nasze Siostry posługują na dwóch placówkach: w Arusha, która jest położona w północno – wschodniej części kraju, na wysokości 1200 m. n.p.m. oraz w Ushirombo/ Maganzo w części północno zachodniej.

W dniach od 3 do 16 października 2019 r. dane mi było wraz z Przewielebną Matką Generalną M. Samuelą odwiedzić nasze Siostry pracujące w Tanzanii.

Ważnym i pięknym przeżyciem dla nas były śluby wieczyste Siostry M. Magdaleny Kyuma Kaoma, pierwszej Siostry Elżbietanki z Czarnego Lądu, które odbyły się 5 października w kościele parafialnym p.w. św. Noe Mawaggali. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 8.15 w naszym domu, gdy zaproszeni goście z Rodziny s. Magdaleny oraz wszystkie Siostry zgromadzone w Arusha, również z placówki w Ushirombp/Maganzo, byli świadkami gdy Matka Generalna M. Samuela, a potem Rodzice s. Magdaleny udzielili jej błogosławieństwa. Następnie w towarzystwie rozśpiewanych dzieci, w procesji, udaliśmy się do kościoła parafialnego, który Siostry Pallotynki oraz Siostry Najdroższej Krwi pięknie przystroiły na tę uroczystość. Cała liturgia sprawowana była w języku suahili, jedynie śluby s. Magdalena złożyła w języku angielskim. Cała uroczystość trwała ponad 4 godziny. W czasie homilii kaznodzieja podkreślił, że życie zakonne jest kontynuowaniem przyrzeczeń chrzcielnych, a nowicjat przygotował Siostrę Magdalenę do wejścia w życie zakonne. Teraz Jezus będzie kształtował jej serce, by przebywała z Bogiem, i służyła Jemu ukrytemu w bliźnich. W czasie Mszy św. pięknie śpiewał chór parafialny tańcząc w rytm śpiewanych utworów. Po zakończonej modlitwie, wszyscy uczestnicy uroczystości przyszli na podwórko naszego domu, gdzie był przygotowany posiłek. Oczywiście cały czas towarzyszyły nam afrykańskie rytmy i tańce dzieci, naszych sióstr, sióstr z innych zgromadzeń, braci zakonnych, rodziny. W tym rejonie świata taniec jest nieodzowną częścią każdej uroczystości i wyraża życie tych ludzi.

Kochanej Siostrze M. Magdalenie życzymy wierności i wytrwałości w drodze za Jezusem, aby otworzyła swoje serce na łaski, które Jezus dla niej przygotował.

Następnym etapem naszej podróży był wyjazd do Ushirombo/Maganzo, które znajduje się w północno – zachodniej części Tanzanii. Podróż trwała ponad 13 godzin. Po drodze obserwowałyśmy zmieniający się krajobraz. Było coraz mniej roślinności, coraz bardziej czerwona ziemia i dużo dzieci i młodzieży ubranej w szkolne mundurki, wędrującej wzdłuż drogi, idącej do szkoły. Jednak sporo dzieci zajmowało się wypasaniem bydła i kóz, a to oznacza, że nie mają możliwości chodzenia do szkoły.

Nasze Siostry w Ushirombo/Maganzo prowadzą dwa rodzaje działalności: opiekują się chorymi w Centrum Medycznym Health Centre – jednej z niewielu w okolicy jednostek służby zdrowia, prowadzą przedszkole, pracują z dziećmi ubogimi oraz posługują w kościele parafialnym.

Zarówno centrum zdrowia jak i przedszkole rozbudowały się przez ten ostatni rok i poszerzyły swoją działalność. W centrum odbywa się coraz więcej operacji, przybywa nowych pomieszczeń, nowego sprzętu i personelu, który jest coraz lepiej przygotowany do pracy.

Do przedszkola obecnie uczęszcza 40 dzieci, jednak potrzeby są dużo większe, gdyż dzieci będą kontynuować naukę w „drugiej klasie”, a nabór na kolejny pierwszy rocznik jest już prowadzony, dlatego przedszkole również się rozbudowuje.

Wielką dla nas i bardzo miłą niespodzianką było przedstawienie o życiu św. Elżbiety w wykonaniu dzieci przedszkolnych. Dzieci niezwykle przejęte swoimi rolami, ubrane w piękne stroje, doskonale odgrywały postacie z trzynastego wieku. Przesłanie, które nam przypomniały ukazując fragmenty z życia św. Elżbiety, ogromnie inspiruje do poświęcenia swojego życia dla służby bliźnim.

Oprócz przedszkolaków do naszego domu przychodzą biedne dzieci z okolicy, w różnym wieku, aby zjeść ciepły posiłek, pomodlić się i pośpiewać z Siostrami.

Dziękujemy naszym drogim Siostrom Misjonarkom, które daleko od ojczyzny, w trudnym dla nas klimacie, w upale albo w strugach deszczu wytrwale służą najuboższym z najuboższych i najmniejszym z najmniejszych – dzieciom i chorym, dokładnie tak, jak czyniła to św. Elżbieta i bł. Matka Maria.

Siostra M. Anna Hałabis
ekonomka generalna

Zobacz zdjęcia

 

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »