Czuwanie z Matkami Założycielkami w Nysie

30.06.2015

Czuwanie z Matkami Założycielkami zgromadziło w nyskiej bazylice św. Jakuba i św. Agnieszki przeszło 200 Sióstr Elżbietanek z polskich prowincji.

Czuwanie z Matkami Założycielkami w Nysie

Gdzie mogą spotkać się Siostry elżbietanki by w skupieniu i zadumie spędzić dzień, a raczej noc by zatrzymać się w Roku Życia Konsekrowanego nad własną konsekracją? Jedynym takim miejscem by powrócić do źródła swojego powołania jest kolebka naszego Zgromadzenia – Nysa i tu wraz z naszą kochaną bł. Matką Marią, Współzałożycielkami Matką Franciszką, Klarą i Matyldą miałyśmy wspaniałą okazję idąc za słowami papieża Franciszka „spojrzeć w przeszłość z wdzięcznością”.

W godzinę Apelu Jasnogórskiego wprowadziły nas Siostry z prowincji katowickiej. Rozważania różańca świętego części bolesnej były zapowiedzią kolejnej części naszego czuwania, którą poprowadziły Siostry z prowincji wrocławskiej – spotkanie z Siostrami Męczenniczkami. „Ja Siostra Maria … elżbietanka mam zdecydowaną wolę poświęcić się BOGU….” Każda z nas mówiła Bogu te słowa, czy pamiętamy je? Przyglądając się życiu i bohaterskiej śmierci Sióstr Męczenniczek miałyśmy możliwość zrobić sobie rachunek sumienia z własnego przeżywania Ślubów Bogu złożonych, „… oddaję się tej Wspólnocie Zakonnej do dyspozycji… wobec Sióstr tutaj obecnych… w czystości Bogu poświęconej …. ubóstwie … posłuszeństwie … według Konstytucji…” Czy jeszcze pamiętam co ślubowałam? Z jakim zapałem i oddaniem dziś przeżywam moje śluby? W czasie przed Mszą Świętą, która rozpoczęła się o północy, miałyśmy możliwość odpowiedzieć sobie i Bogu na te pytania.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Proboszcz Mróz, bardzo dobitnie podkreślił potrzebę zwrócenia ponownie uwagi na Rok Życia Konsekrowanego, który gdzieś zagubił się między Światowymi Dniami Młodych a Rokiem Miłosierdzia. I tak jak Papież Franciszek prosił o radykalizm naszego wyboru, a nade wszystko o tą miłość miłosierną którą rozdawała nasza ukochana bł. Matka Maria Luiza.

Wdzięczne spojrzenie wstecz wyraziła medytacja sióstr przygotowujących się do złożenia Profesji Wieczystej i Sióstr Nowicjuszek. Natomiast Siostry z Torunia i Poznania umożliwiły nam spotkanie z s.M.Teodorą Witkowska – Męczenniczką 1945 roku, oraz z s.M.Włodzimirą Wojtczak, której nie długie życie (34 lata) było świadectwem głębokiego zjednoczenia się z Bogiem i wypełnienie się słów, które wypowiedziała po wstąpieniu do Zgromadzenia – „chcę być zapomniana i opuszczona, ale nie wiem jak to się stanie”.

Przedostatnią częścią naszego czuwania była modlitwa prośby i przebłagania, którą poprowadziły Siostry z Prowincji warszawskiej.

Siostry Prowincjale przed Najświętszym Sakramentem i u stóp naszych Matek Założycielek poświęciły Matce Bożej Nieustającej Pomocy swoje prowincje DZIŚ oddając, minioną PRZESZŁOŚĆ i nadchodzącą PRZYSZŁOŚĆ. Po odśpiewaniu Godzinek Czci Matce Bożej wspólnie odmówiłyśmy Akt Poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Czuwanie zakończono błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem.

Spotkanie w Nysie u naszych Matek było kolejną okazją by spotkać się w siostrzanej atmosferze, która jest wspaniałą zachętą do wspólnego bycia razem, na modlitwie, w ciszy czy rekreacji.

Wyrażamy swoją wdzięczność na ręce Siostry Prowincjalnej Marty, Siostry Wikarii Ignacji oraz Siostry Przełożonej Lidii wszystkim Siostrom Domu Macierzystego, które w ciepły, serdeczny i pełen miłości siostrzanej sposób nas gościły. Kochanym Siostrom, które współtworzyły przygotowanie i realizację naszego Czuwania – BÓG ZAPŁAĆ. Dziękujemy Ci Boże za nasze Zgromadzenie, za naszą przeszłość, oddajemy Ci przyszłość, żyjąc dziś. Dziękujemy Ci Boże za naszą siostrzaną miłość, oddajemy Ci każdą Siostrę, która uczestniczyła fizycznie i duchowo w Czuwaniu. Bł. Matko Mario Luizo – Módl się za nami. AMEN.

Siostry Prowincji Polskich

 

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »