„Zbawicielu, dla Ciebie chętnie ofiaruję życie”

29.01.2015
Pomnik nagrobny s. Teodora Witkowska

Dziękczynne uroczystości z okazji 70 rocznicy męczeńskiej śmierci służebnicy Bożej Siostry Teodory Witkowskiej rozpoczął program słowno –muzyczny przygotowany przez młodzież Zespołu Szkół w Dzierzgoniu pod kierunkiem Pani Kraft.

Uczniowie starali się przybliżyć wszystkim zebranym w dzierzgońskiej świątyni posługę i życie Siostry Teodory, które zostało zwieńczone koroną męczeństwa w obronie czystości 28 stycznia 1945 roku z rąk żołnierza Armii Czerwonej. Z inicjatywy Pani Burmistrz z tej okazji zostały wydane płyty CD, które później rozdano uczestnikom uroczystości „Spodobałaś się Panu, Twój duch rozweselił się w Tobie” – tymi słowami zaintonowanymi przez chór Sióstr Elżbietanek rozpoczęła się w kościele Trójcy Przenajświętszej w Dzierzgoniu uroczysta Msza św. Eucharystię transmitowały Radio Maryja i TV Trwam. Mszy św. przewodniczył ks. bp. Jacek Jezierski, ordynariusz diecezji elbląskiej, a z Księdzem Biskupem Eucharystię koncelebrowali kapłani pochodzący z Dzierzgonia. Pośród nich obecny był kleryk pochodzący z tutejszej parafii. Po uroczystym wprowadzeniu gospodarz parafii – Ksiądz Proboszcz powitał gości przybyłych na uroczyste obchody 70 rocznicy Męczeńskiej śmierci Służebnicy Bożej Siostry Teodory Witkowskiej. Oprócz zgromadzonych przy ołtarzu kapłanów pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Jacka Jezierskiego bardzo licznie zgromadziły się Siostry Elżbietanki z Siostrą Radną Generalną Paulą Zaborowską z Rzymu, Siostry z Prowincji Toruńskiej, Warszawskiej, Wrocławskiej, Poznańskiej z Siostrami Prowincjalnymi. Wśród przybyłych gości byli przedstawiciele Władz Miasta Dzierzgonia z Panią Burmistrz oraz Rodzina Siostry Teodory.

W czasie Mszy Świętej zabrzmiały jakże wymowne słowa pieśni „Cor Jezu” -Serce Boże, w którym swoje życie złożyła Siostra Teodora.

Istotnym elementem podczas Eucharystii była homilia, którą wygłosił Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Jacek Jezierski. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do życia s. Marii Teodory Witkowskiej zaznaczając, że „Królestwo Boże, to przede wszystkim kategoria religijna oraz etyczna, a jej przyjęcie wymaga spojrzenia, które przekracza porządek historii i teraźniejszości. Przyjęcie panowania Boga to akceptacja w życiu konkretnej osoby zasady: „Będę kierował się prawdą, dobrem, sprawiedliwością, właściwie ukształtowanym sumieniem. Będę starał się być obiektywnym, tolerancyjnym, otwartym na pojednanie i przebaczenie. Będę szanował spotkanego człowieka: innego, z innego narodu, z innej partii, o innym światopoglądzie” – mówił ks. Biskup.

Po wygłoszonym Słowie Bożym w kierunku ołtarza wyruszył procesja z darami. Procesję rozpoczęły Siostry Nowicjuszki, które złożyły na ołtarzu chleb-owoc pracy rąk ludzkich, kwiaty oraz świecę. Tuż za Siostrami Nowicjuszkami do ołtarza podążyły Siostry Prowincjalne z Siostrą Radną Generalną niosąc dary ołtarza.

Na zakończenie Mszy Świętej Siostra Katarzyna Pawlak-Przełożona Prowincji Toruńskiej, złożyła podziękowanie przed Bogiem na ręce Głównego Celebransa Księdza Biskupa Jacka Jezierskiego wraz z kapłanami, Siostry Radnej Generalnej Pauli Zaborowskiej z Rzymu , Sióstr Elżbietanek z Siostrami Prowincjalnym, oraz władz Miasta z Panią Burmistrz i Rodziny Siostry Teodory.

Po uroczystym błogosławieństwie uformowała się procesja, która ulicami miasta skierowała się na miejsce męczeńskiej śmierci Siostry Teodory. Na szlaku rozchylały się firany w oknach, z których mieszkańcy ze zdziwieniem obserwowali Siostry Elżbietanki, które z pieśnią „Pan kiedyś stanął nad brzegiem” w towarzystwie licznie zgromadzonych gości podążały pod tablicę upamiętniającą męczeńską śmierć dzierzgońskiej samarytanki Siostry Teodory Witkowskiej. W tym miejscu nastąpiło złożenie kwiatów. Czerwone róże jako symbol męczeństwa złożyła Siostra Wicepostulator Miriam Zając z Prowincji Wrocławskiej. Jako symbol czystości Bogu poświęconej białe róże przyniosły Siostry Prowincjale wraz z Siostrą Radną Generalną.

„Światła nie stawia się pod korcem ale na świeczniku”. Życie Siostry Teodory zabłysło światłem nadziei i miłości, która nigdy nie ustaje. Światło lampionów poniosły Siostry Nowicjuszki. Za siostrami kwiaty złożyli Przedstawiciele Miasta z Panią Burmistrz, oddając hołd pamięci męczeńskiej śmierci Służebnicy Bożej oraz Rodzina. Po złożeniu kwiatów pod tablicą hołd pamięci Siostrze Teodorze, dziękując za jej życie i męczeńską śmierć, oddały Siostry Elżbietanki słowami pieśni do św. Elżbiety „Witaj Patronko Nasza”. Następnie w modlitewnym skupieniu Siostry wraz z Gośćmi udały się na miejsce, gdzie po śmierci zostało złożone ciało Siostry Teodory.

źródło

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »