S. M. Felicyta Iwona Szewczyk, urodziła się w 1970 r. w Kamiennej Górze. Jej dzieciństwo upłynęło w Ogorzelcu, w  malowniczym otoczeniu Rudaw Janowickich w Sudetach Zachodnich i Wzgórz Bramy Lubawskiej. Bliskość piękna przyrody obudziła w niej pragnienie poznania jej Stwórcy. Pierwszą elżbietanką, którą poznała i której zawdzięcza kontakt ze zgromadzeniem była S. M. Rozalia Szulc z Opawy k. Kamiennej Góry. W 1985 r. Iwona wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety i rozpoczęła naukę w liceum plastycznym we Wrocławiu. Po rocznym nowicjacie, w 1991 r. już jako S. M. Felicyta, złożyła pierwsze śluby a w 1996 profesję wieczystą. W latach 1994-1999 przełożeni skierowali ją na studia malarskie, na Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. 2001-2006 studiowała konserwację zabytków na Wydziale Sztuk Pięknych  UMK w Toruniu.

Jest autorką projektu i realizacji wizerunku beatyfikacyjnego bł. Marii Luizy Merkert w 2007 r.

W 2011 r. wykonała projekt i model Custodium Ciała Pańskiego dla kościoła św.Antoniego w Sokółce, gdzie w 2008 r. wydarzył się cud eucharystyczny.

W latach 2013-2015 wykładała historię sztuki na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu.

Zajmuje się malarstwem ściennym, sztalugowym i konserwacją zabytków. W swojej twórczości malarskiej łączy pejzaż i wnętrze sakralne z elementami zapisu nutowego i odręcznego pisma. Wykonuje wizerunki świętych i błogosławionych.

Od października 2015 do września 2016 pisała artykuły do Nowego Życia. Bardzo miło wspomina tę pracę, miała z tego wielką radość, dużo nauczyła się, choć trochę czasu ją kosztowało szukanie w archiwum konserwatora zabytków.

Drzwi katedry

http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2015/10/28/drzwi-wroclawskiej-katedry/

Kielich Kard Kominka

http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2015/12/02/kielich-kard-boleslawa-kominka/

Zwiastowanie

http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2016/01/05/zwiastowanie-najswietszej-maryi-pannie/

Ołtarz Wincentego

http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2016/01/27/swiety-wincenty-patron-kapituly-i-katedry-we-wroclawiu/

Płaskorzeźba gotycka

http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2016/02/22/straznicy-kurii-biskupiej/

Nasz Św.Józef z kaplicy we Wrocławiu

http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2016/04/06/obraz-sw-jozefa-w-kaplicy-siostr-elzbietanek/

Chrzcielnica

http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2016/04/18/gotycka-chrzcielnica-w-katedrze-wroclawskiej/

MATKA BOŻA SOBIESKICH Z KATEDRY

http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2016/05/24/matka-adorujaca-obraz-matki-bozej-sobieskich-z-wroclawskiej-katedry/

MĘCZEŃSTWO ŚW. JANA

http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2016/06/07/meczenstwo-sw-jana-chrzciciela/

Most Tumski we Wrocławiu

http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2016/07/26/most-tumski-we-wroclawiu/

Kościół św. Idziego, najstarszy zachowany

http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2016/09/20/kosciol-sw-idziego/

Malarka w habicie

Iwona Szewczyk była jedną z uczestniczek oławskiego pleneru malarsko-rzeźbiarskiego „Kogut – akwarela, pastel, drewno”. Siostra Felicyta, bo takie imię przyjęła po wstąpieniu do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety we Wrocławiu, nie jest zwykłą zakonnicą. Skończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Jest malarką, jej prace były wystawiane w kilku krajach. Laureatka wielu nagród. Zajmuje się także konserwacją zabytków, ilustracją książek i projektowaniem znaków graficznych

Powołana do sztuki

Na oławskim plenerze znalazła się dzięki komisarzowi Krystynie Szczepaniak, która zaprosiła zakonnicę do Oławy. Choć w kogucim mieście była krótko, zwróciła uwagę na sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia, widoczne od strony Wrocławia z dużej odległości. W perspektywie przydrożnych drzew wieża sanktuarium jest w centrum, a to był  dla niej inspirujący widok.

Dwie miłości

Iwona Szewczyk pochodzi z Kamiennej Góry. W 1985 roku wstąpiła do wrocławskiego zakonu i jako postulantka rozpoczęła naukę w Liceum Sztuk Plastycznych, w klasie o profilu wystawienniczym.
W 1990 obroniła pracę dyplomową, którą był projekt wolno stojącego elementu reklamującego Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Po maturze została przyjęta do nowicjatu zgromadzenia, a w 1991 roku złożyła śluby zakonne. Skończyła także studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu i  na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, na wydziale sztuk pięknych, kierunek konserwacja i restauracja dzieł sztuki.

Talent od Boga

Myśli o związaniu życia z Bogiem pojawiły się, kiedy była dzieckiem. A jej plastyczne zainteresowanie zauważyła mama, kiedy pokazała „abstrakcyjne malarstwo” wykonane kosmetykami. Mała Iwona miała wtedy 3 lata i od tej pory zaczęła rozwijać swój talent. Najchętniej rysowała ludzi, pejzaże i przedmioty codziennego użytku. Znaczącym momentem w życiu przyszłej zakonnicy była wizyta  w sanktuarium maryjnym w Krzeszowie, tam zobaczyła w świątyni malarstwo ścienne. Poczuła coś, czego nie potrafi do dzisiaj opisać: – W mojej głowie kłębiło się wiele myśli, ale jedna była bardzo wyraźna. Zapragnęłam  malować i tworzyć dla Boga. Już wiedziałam, czego chcę i jak powinna wyglądać moja życiowa droga.
Rodzice nie robili problemów, uszanowali jej wybór, bo wiedzieli, że córka tylko tak osiągnie szczęście i spokój.
Nie zgadza się z niektórymi opiniami, że jej pasje i zainteresowania odciągają od Boga i przeszkadzają w powołaniu. Uważa wprost przeciwnie: – Wrażliwość na piękno, dobro i prawdę przybliża do Pana. Sztuka ma w swojej istocie charakter sakralny. Poprzez obraz można również świadczyć o miłości i dobroci Boga. Żyje tak, jak każda siostra zakonna. Dzień zaczyna od porannej eucharystii i modlitw. Później je śniadanie z siostrami, a potem zajmuje się pracą zawodową i obowiązkami na terenie domu zakonnego. Jednak w tych wszystkich obowiązkach znajduje jeszcze czas na swoją drugą miłość i pasję…na malowanie. Stara się tworzyć  codziennie, chociaż życie we wspólnocie wymaga zaangażowania.

Doceniana sztuka

Dostosowuje techniki do formatu i miejsca, gdzie obraz ma być prezentowany, jednak najczęściej maluje olejem na płótnie. Dużym wyzwaniem jest dla niej portret i zawsze wykonuje go z zaangażowaniem. Korzysta z nowych technik, jednak chętnie używa także naturalnych materiałów malarskich, takich jak tempera żółtkowa i olej lniany.
Z ważniejszych jej prac to malarstwo ścienne na furcie domu elżbietanek we Wrocławiu, także w rzymskim domu elżbietanek i obraz beatyfikacyjny Marii Luizy Merkert w Nysie. Maluje obrazy dla innych wspólnot zakonnych i parafialnych oraz dla osób prywatnych. Zajmuje się również konserwacją zabytków, ilustracją książek i projektowaniem znaków graficznych.
Siostra Felicyta brała udział w międzynarodowym konkursie, zorganizowanym przez angielską firmę Winsor & Newton, pt. „Nasz Świat w roku 2000”. Otrzymała główną nagrodę w polskiej edycji konkursu. Dzięki temu uczestniczyła w wystawach pokonkursowych w Londynie, Sztokholmie, Brukseli i Nowym Jorku. W listopadzie 2000 otrzymała w Kielcach drugą nagrodę na ogólnopolskim konkursie „Sacrum dzisiaj”.


Malwina Gadawa
malwina@gazeta.olawa.pl

źródło: gazeta-olawa.pl

Obrazy Siostry M. Felicyty

 

 

Udostępnij: