Elżbietańskie misje w Boliwii

19.02.2022

W dniach od 4 do 12 lutego 2022 r. wraz z Matką Generalną M. Samuelą Werbińską udałyśmy się do naszych Sióstr, które od 16 lat posługują w Boliwii. Dziękujemy Dobremu Bogu za tę łąskę i możliwość odwiedzenia sióstr posługujących w Santa Cruz de la Sierra, ponieważ ze względu na różne restrykcje, obostrzenia związane z pandemią COVID-19 była to wizyta po 3 latach. Po załatwieniu wielu wymaganych i koniecznych dokumentów, jak również wizy, po wszystkich możliwych kontrolach udało nam się szczęśliwie wylecieć z Rzymu i spokojnie dolecieć przez Madryt do Santa Cruz.

Do Wspólnoty należą 4 Siostry: Siostra Przełożona M. Anna Kuniszyk, siostra Mistrzyni Nowicjatu M. Violeta Nica, siostra M. Zuzanna Kaudyk, siostra M. Karol Iva de Lima oraz nowicjuszka siostra M. Teresa.

Sytuacja w Boliwii w czasie pandemii była bardzo trudna, zostały bowiem zamknięte wszystkie instytucje, również kościoły. Można było wychodzić tylko raz w tygodniu, żeby załatwić konieczne sprawy i zrobić zakupy. Dla wszystkich, szczególnie dla naszych sióstr był to bardzo trudny czas, gdyż nie mogły chodzić do kościoła i uczestniczyć w Eucharystii. Każdego dnia siostry wirtualnie uczestniczyły we Mszy św. i w kaplicy domowej przyjmowały Komunię św. Siostry nie mogły podejmować żadnej posługi duszpasterskiej, ale nie czekały bezczynnie aż sytuacja się polepszy. Na miarę swoich możliwości rozpoczęły pomoc dla imigrantów, których w Boliwii jest bardzo dużo m.in. z Wenezueli, Kuby, Kolumbii. Przygotowywały dla nich posiłki, które za specjalnym pozwoleniem rozwoziły 2-3 razy w tygodniu. Oprócz tego za pieniądze otrzymane od dobrodziejów kupowały żywność, leki i środki czystości dla rodzin wielodzietnych, biednych. Nadal wiele rodzin boryka się z trudną sytuacją finansową, bezrobociem itd. Siostry, na ile mogą nadal im pomagają.

Misja naszych Sióstr w Boliwii trwa już 16 lat, posługują one głównie w dzielnicach biednych, ubogich gdzie ludzie mieszkają w bardzo trudnych warunkach. Siostry podczas wspólnych spotkań dzieliły się troskami, radościami związanymi z ich posługą misyjną. Trzeba podkreślić, że nasze Siostry wnoszą wielki wkład w rozwój życia parafialnego, pracują jako zakrystianki, troszczą się o wystrój kościoła, kaplic, o bieliznę kościelną, oprawę liturgiczną. Prowadzą różne grupy liturgiczne, katechizują dzieci komunijne, przygotowują młodzież do bierzmowania, prowadzą spotkania formacyjne z ministrantami i różnymi grupami działającymi przy parafii.

Siostry angażują się na różny sposób w rozwój duszpasterstwa parafialnego w parafii prowadzonej przez Ojców Kapucynów pw. Matki Bożej z Guadalupe, gdzie odpowiedzialną jest Siostra Przełożona M. Anna. Mają nadzieję, że już wkrótce – po przerwie związanej z pandemią – dzieci powrócą do świetlicy parafialnej, gdzie pomagają im odrabiać zadania domowe, katechizują, spędzają z nimi wolny czas po szkole, przygotowują przedstawienia, jasełka, dekoracje na różne uroczystości, dzieci mają możliwość uczestniczenia w różnych grach, zabawach.

Do parafii przynależy kaplica Matki Bożej Gromnicznej, a o duszpasterstwo wiernych i kaplicę troszczy się Siostra M. Karol, będzie jej też pomagała Siostra nowicjuszka M. Teresa. Poza tym Siostra Mistrzyni M. Violeta kieruje budową kaplicy pw. św. Elżbiety przy parafii Ojców Redemptorystów i tam też troszczy się o organizowanie duszpasterstwa. W ubiegłym roku Siostry rozpoczęły posługę duszpasterską na peryferiach miasta Santa Cruz, gdzie budowana jest duża sala wielofunkcyjna z kaplicą pw. M.B. Nieustającej Pomocy. Posługę pełni tutaj Siostra M. Zuzanna, która aktualnie katechizuje w „baraku” w bardzo trudnych, prowizorycznych warunkach. Siostry otworzyły świetlicę edukacyjno-wychowawczą „Copernicus”, a jednym z jej zadań jest pomoc w edukacji najuboższym i najbardziej potrzebującym dzieciom i rodzinom. Mamy nadzieję, że dzięki pomocy dobrodziejów zostanie niedługo wykończona sala i Siostra z dziećmi będzie mogła się tam przenieść.

Przy parafii Siostry prowadzą sklepik z dewocjonaliami, w innych miejscach pieką bułki, a otrzymane z tego pieniądze przeznaczają na potrzeby dzieci i biednych rodzin. Siostry wraz z księżmi organizują spotkania z młodzieżą, rekolekcje, dni skupienia. Modlimy się i ufamy, że Pan Bóg wzbudzi również z ziemi boliwijskiej powołania do naszego Zgromadzenia.

Podczas naszego pobytu, dnia 11 lutego po południu postulantka Cleamise pochodząca z Haiti została przyjęta do Nowicjatu i otrzymała imię Maria Teresa. W tym dniu w godzinach porannych Mszy św. w kaplicy Sióstr przewodniczył J.E. Ksiądz Biskup Stanisław Dowlaszewicz, który poświęcił habit i biały welon dla Siostry nowicjuszki. W czasie homilii Ksiądz Biskup w wymownych słowach zwrócił się do postulantki zachęcając ją, aby habit który otrzyma służył jej całe życie, aby go chroniła, aby była wierna Bogu, wypełniała Jego wolę i strzegła Jego nakazów, aby zawsze zwracała się do Boga i powtarzała słowa: Oto jestem Panie, aby czynić Twoją wolę. Przeżywana po południu w duchu wdzięczności uroczystość pierwszych obłóczyn w Boliwii była dla nas wszystkich wielką radością i zachętą do patrzenia z nadzieją w przyszłość. Otoczmy modlitwą naszą Siostrę Nowicjuszkę M. Teresę, aby Pan Bóg jej błogosławił w formacji nowicjackiej i aby wzrastała w wierze, nadziei, miłości i wytrwała w powołaniu.

W czasie naszego pobytu została mianowana Mistrzyni Nowicjatu Siostra M. Violeta Nica oraz Przełożona Wspólnoty Siostra M. Anna Kuniszyk. Kochanym Siostrom życzymy światła Ducha Świętego, opieki Bożej, aby z oddaniem i miłością pełniły powierzony im urząd. Niech dobry Bóg błogosławi wszelkim poczynaniom Kochanych Sióstr oraz umacnia w trudach ich posługiwania.

Posługa naszych Sióstr w Boliwii nie jest łatwa, ale pomimo różnych trudności przynosi Siostrom wiele radości i zadowolenia. Jest też doceniana przez miejscowych biskupów, kapłanów i parafian, którzy są wdzięczni siostrom za ich obecność, za niestrudzone, ofiarne zaangażowanie misyjne.

W imieniu Przewielebnej Matki Generalnej M. Samueli i własnym pragnę jeszcze raz podziękować Kochanym Siostrom za elżbietańską gościnność, za otwartość, radość i siostrzaną atmosferę, za każdy gest życzliwości i dobroci jakich doświadczyłyśmy podczas naszego pobytu we Wspólnocie Sióstr. Kochanej Siostrze Przełożonej i wszystkim Siostrom dziękujemy z całego serca za ofiarną i pełną poświęcenia posługę na ziemi boliwijskiej, za głoszenie Dobrej Nowiny, przekazywanie wiary i wartości chrześcijańskich tym, których Pan Bóg stawia na drodze Sióstr. Dziękujemy Kochanej Siostrze Mistrzyni M. Violecie za dotychczasową formację postulantki, za wszelki trud i starania. Życzymy nowych sił, daru pokoju, radości, głębokiej wiary, nadziei, miłości i wielkiej ufności. Obiecujemy naszą pamięć modlitewną we wszystkich intencjach całej Wspólnoty, aby świadectwo życia Sióstr, było zachętą dla tamtejszych dziewcząt do podjęcia decyzji służenia Bogu w naszej elżbietańskiej wspólnocie.

Siostra M. Paula Zaborowska
radna generalna

Grafika_rozy

Zobacz załączone zdjęcia

Zobacz prezentację

 

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »