Spotkania z Siostrami w Nowosybirsku

18.06.2021

Od roku przygotowywałyśmy się wraz z Matką Generalną M. Samuelą Werbińską do wyjazdu do Rosji, aby odwiedzić nasze Siostry. Niestety, wybuch pandemii i wciąż wzrastające liczby zakażeń wirusem COVID-19 zablokowały nasze plany. Czas wizytacji został przesunięty na inny termin, a potem kolejna zmiana daty. Dopiero dnia 29.05.2021 r.  mogłyśmy wyjechać z Rzymu, aby rozpocząć wizytację w Rosji na terenie Nowosybirska. Sam wyjazd był dla nas zrządzeniem Bożym, gdyż złożenie dokumentów, aby otrzymać wizę nie było takie proste. Doświadczyłyśmy Bożej pomocy i ludzkiej życzliwości, za co jesteśmy bardzo wdzięczne, szczególnie wszystkim, którzy mocno się w tej sprawie zaangażowali. Chociaż ze względu na bezpieczeństwo w czasie pandemii granice z Rosją były jeszcze zamknięte, otrzymałyśmy zgodę na wjazd tylko do azjatyckiej części Rosji, czyli do Nowosybirska. Otrzymanie tego pozwolenia było dla nas bardzo ważne, gdyż w tych dniach kończyła się kadencja Siostrze Przełożonej Regionalnej M. Karolinie Krajewskiej i jej Radzie. Należało więc przeprowadzić Kapitułę i dokonać mianowania nowego Zarządu dla Regionu w Rosji.

Kapituła Regionalna odbywała się w dniach 4 i 5 czerwca. Uczestniczyły w niej Siostry z Zarządu Regionu, Siostry Przełożone placówek w Rosji, natomiast Siostry Przełożone placówek w Kazachstanie łączyły się z nami online, gdyż nie mogły wjechać do Rosji. Podczas naszych obrad Siostra Przełożona Regionalna zdała sprawozdanie z 4-letniej posługi zarządzania Regionem. Następnie Matka Generalna M. Samuela ogłosiła zamianowany przez Zarząd Generalny skład nowego Zarządu Regionu w Rosji. Na następne 4 lata w skład Zarządu weszły:

Przełożona Regionalna S.M. Karolina Krajewska

I Radna Regionalna S.M. Aleksandra Weiß

II Radna i Sekretarka Regionalna S.M. Daria Rasskazova    

Ekonomka Regionalna S.M. Dawida Czechowska

Kochanym Siostrom życzymy wiele światła i natchnień Ducha Świętego, aby z Jego pomocą dobrze i radośnie troszczyły się o dalszy rozwój duchowy i liczebny Regionu. A odwołując się do słów Ojca Corrado – franciszkanina, wypowiedzianych podczas homilii, życzymy także nowego spojrzenia na przyszłość, którą przed nami otwiera Bóg.

Podczas naszego pobytu odwiedziłyśmy dwie placówki, gdzie Matka Generalna przeprowadziła wizytację. Siostry w obydwu placówkach na terenie Nowosybirska pracują w Caritasie. W tym dziele Siostry prowadzą różne projekty. Jednym z nich jest stołówka dla osób ubogich, samotnych, starszych. Siostry codziennie wydają posiłek dla 70-75 osób. Na terenie Caritasu znajduje się także Dom Samotnej Matki. W chwili obecnej mieszka tam 14 matek i 29 dzieci. Kolejnym projektem jest Hostel, w którym Siostry przyjmują ludzi poszukujących noclegu lub chwilowego zatrzymania. Siostry opiekują się też dziećmi z rodzin ubogich i z rodzin emigrantów w Dziecięcym Klubie. Dzieci mają możliwość zjedzenia posiłku, wspólnej zabawy i nauki. Codziennie do Klubu przychodzi ok 40 dzieci. Dyrektorem Caritas na całą diecezję Przemienienia Pańskiego w Nowosybirsku jest nasza Siostra M. Daria, która nie tylko troszczy się o Caritas w Nowosybirsku, ale jest odpowiedzialna za dobre funkcjonowanie tego dzieła na bardzo rozległym terytorialne obszarze.

Jedna z naszych Sióstr posługuje w kościele parafialnym, gdzie jako zakrystianka dba o piękny wygląd ołtarza, wystrój dekoracji i czystość bielizny kielichowej. Siostra jest też odpowiedzialna za grupę ministrantów.

W Nowosybirsku znajduje się również dom formacyjny dla naszej młodzieży zakonnej, gdzie odbywa się formacja aspirantek i postulantek oraz sióstr juniorystek. Siostry nowicjuszki swoją formację odbywają we wspólnym nowicjacie w Polsce. W tym roku ze względu na pandemię Siostra nowicjuszka odbywa formację w Rosji, a dzięki połączeniu online może też uczestniczyć w prowadzonych wykładach dla nowicjatu w Polsce.

W uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa Siostra nowicjuszka została przyjęta do Straży Honorowej i złożyła przyrzeczenia, że w wyznaczonej jej godzinie będzie wiernie czuwała przy Bożym Sercu modląc się w przypisanej do tej godziny intencji.

Podczas naszego pobytu złożyłyśmy wizytę również ojcom franciszkanom, z którymi współpracują nasze Siostry.

Spotkanie z Siostrami, wspólne rozmowy, modlitwy, dzielenie się doświadczeniem ze swojej codziennej posługi było dla wszystkich bardzo ubogacające i potrzebne. Podczas tego pięknego spotkania miałyśmy możliwość ponownego zobaczenia jak żyją nasze Siostry na rosyjskiej ziemi, podzielenia się z Siostrami wiadomościami z życia Zgromadzenia i posługi w innych częściach świata, gdzie nasze Siostry realizują elżbietański charyzmat.

Wdzięczne Bogu za możliwość spotkania się z Siostrami w tym trudnym czasie pandemii, dziękuję również Siostrze Przełożonej Regionalnej M. Karolinie i wszystkim Siostrom z Nowosybirska za gościnne przyjęcie, miłą, siostrzaną atmosferę, otwarte serce i radość dzielenia się swoim doświadczeniem. Dziękuję za troskę o rozwój Zgromadzenia na rosyjskiej ziemi, za troskę o nowe powołania oraz za pracę na rzecz drugiego człowieka, szczególnie tego najbardziej potrzebującego, ubogiego i samotnego. Kto hojnie sieje, ten hojnie też zbierać będzie (por. 2 Kor 9,6) – niech dobry Bóg obficie wszystkim Siostrom wynagrodzi.

Szczęść Boże

Siostra M. Weronika Tomczyk
radna generalna

Zobacz zdjęcia

 

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »