Ekshumacja i rozpoznanie doczesnych szczątków Służebnicy Bożej Siostry M. Włodzimiry Wojtczak

13.04.2021

W piątek 9 kwietnia 2021 r. odbyła się ekshumacja i kanoniczne rozpoznanie szczątków Służebnicy Bożej Siostry M. Włodzimiry Wojtczak. W tym celu Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański powołał komisję w następującym składzie: ks. dr Rafał Pajszczyk – delegat, ks. dr Marcin Czujek – promotor sprawiedliwości oraz siostra M. Karola Piotrowiak – notariusz. Powołano także dwóch biegłych lekarzy w celu rozpoznania doczesnych szczątków: dr hab. Szczepana Coftę i dr Błażeja Szuflaka. Nad całością tego wydarzenia czuwała s. M. Anna Jakubowska, postulatorka procesu.

Ekshumacja została przeprowadzona na cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie dotąd spoczywały doczesne szczątki s. M. Włodzimiry. Zostały one umieszczone w białej trumience i przewiezione do Domu Prowincjalnego w Poznaniu. Tutaj Siostry z radością i wielkim wzruszeniem przywitały swoją Współsiostrę.

Po dokonaniu wszystkich czynności związanych z rozpoznaniem i zabezpieczeniem doczesne szczątki Służebnicy Bożej umieszczono najpierw w drewnianej trumience, którą zamknięto i zabezpieczono pieczęcią lakową Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego. Następnie włożono trumienkę do ozdobnego sarkofagu i również po zamknięciu zapieczętowano.

Sarkofag przeniesiono do kaplicy Domu Prowincjalnego, gdzie pozostanie on do momentu przeniesienia do kościoła pw. Bożego Ciała w Poznaniu. Odprawiona została uroczysta Eucharystia, w czasie której Siostry prosiły o rychłą beatyfikację s. M. Włodzimiry i dziękowały za Jej powołanie, które jest dla nas tak pięknym przykładem życia zakonnego, całkowicie ofiarowanego Bogu.

Proces beatyfikacyjny Służebnicy Bożej Siostry M. Włodzimiry Wojtczak rozpoczął się w maju 2017 r.

Siostra M. Włodzimira pochodziła z Ostrowa Wielkopolskiego. W 1930 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Poznaniu. W czasie wojny powróciła do rodzinnego miasta, tu okazało się, że choruje na gruźlicę. Zmarła 20 lutego 1943 r. w dniu swoich 34 urodzin. Pochowana została na cmentarzu parafialnym przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wlkp. Swoim krótkim życiem dała nam przykład głębokiej wiary, wytrwałej modlitwy i dziecięcej ufności pokładanej w Bogu.

Zobacz załączone zdjęcia

Film – Ekshumacja Służebnicy Bożej s. M. Włodzimiry Wojtczak

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »