Dziękczynienie za 140 lat w Norwegii

13.10.2020

W czwartek 3 września odbyły się, w Hammerfest, uroczystości 140-lecia obecności Sióstr św. Elżbiety w Norwegii. Pomimo, iż dokładna data przyjazdu pierwszych Sióstr Elżbietanek przypada na 13 października świętowanie w naszej prowincji rozpoczęłyśmy nieco wcześniej. Z okazji jubileuszu odprawiona została Msza Święta koncelebrowana, podczas której dziękowałyśmy Dobremu Bogu za wszelkie łaski, którymi obdarzał Siostry posługujące w Norwegii, a także wypraszałyśmy dar Bożego błogosławieństwa dla sióstr obecnie posługujących na norweskiej ziemi. Eucharystii przewodniczył ksiądz biskup Berislav Grgic, a w koncelebrze uczestniczyło kilku kapłanów, którzy współpracowali i współpracują z siostrami elżbietankami: administrator parafii w Hammerfest ks. Antonius Sohler, ks. Wojciech Egiert z Alty, który przez wiele lat wspierał i nadal wspiera siostry posługujące w Hammerfest, a także ks. Mieczysław Wiebskowski MSF, który reprezentował wspólnotę Księży Misjonarzy św. Rodziny posługujących w północnej Norwegii. Oprócz Sióstr z Hammerfest w świętowaniu udział wzięła także Siostra Prowincjalna M. Katarina Hodyr, wraz z Siostrami z Tønsberg i Tromsø.

W homilii Ksiądz Biskup przytoczył krótką historię posługi sióstr elżbietanek w Norwegii i podziękował za ich ofiarną służbę na rzecz potrzebujących, chorych i samotnych.

Ze względu na ograniczenia epidemiologiczno-sanitarne, świętowanie było skromne i odbyło się w czwartek. Jednak parafianie zatroszczyli się o to, by było ono niezapomniane i bardzo uroczyste. Po Mszy Świętej odbyło się spotkanie w pięknie przystrojonej sali parafialnej, które uświetniły występy parafian.

Serdeczne słowa podziękowania skierowała do obecnych także Siostra Prowincjalna, która zwróciła uwagę na ważność współpracy z kapłanami i ludźmi świeckimi, bo to oni przez lata wspierali i wspierają Siostry w ich posłudze. A także wyraziła nadzieję, że nigdy nie zabraknie sióstr do posługi na tej ziemi.

s.M. Karolina Bogoczova

Zobacz zdjęcia

Prezentacja: 140 lat posługi Sióstr Elżbietanek w Norwegii

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »