Pozdrawiamy z ziemi św. Elżbiety – z ziemi węgierskiej

18.04.2020

Kochane Siostry!

Bardzo serdecznie pozdrawiamy z ziemi św. Elżbiety – z ziemi węgierskiej. Tak jak większość krajów europejskich, tak i nasz kraj zmaga się z problemem pandemii koronavirusa.

Z dniem 16 marca zostały pozamykane uniwersytety, szkoły, przedszkola, żłobki, muzea, kina, teatry, niektóre zakłady pracy i sklepy. W aptekach, drogeriach i sklepach spożywczych są wyznaczone godziny dla ludzi starszych i wymagany odstęp nie mniejszy niż 1 metr.

Ludność jest bardzo ostrożna: większość zakłada maseczki i rękawiczki (choć bardzo trudno to wszystko kupić), jest dużo mniejszy ruch w mieście, na ulicach. Mieszkańcy bardzo poważnie przyjęli wezwanie do pozostania w domach i wychodzenia tylko w celach koniecznych. Zauważyłyśmy, że tutaj w Sárospatak ludność do problemu epidemii podchodzi bardzo odpowiedzialnie. Burmistrz miasta Aros János wraz z Radą Miasta organizuje pomoc dla potrzebujących i chorych.

Na dzień dzisiejszy tj. 14 kwietnia jest 1512 zarażonych, 122 wyleczonych, 14355 objętych kwarantanną, 121 zmarłych. W naszym województwie Borsod-Abaúj-Zemplén jest 45 zarażonych, a w naszym mieście – 4 osoby, które wróciły z Holandii i Austrii – objęto kwarantanną.

Od początku ogłoszenia pandemii, msza św. w kościołach jest odprawiana bez udziału wiernych. W ciągu dnia kościoły są otwarte, choć teraz wierni raczej pozostają w domu i tam się modlą.
A jaka jest nasza sytuacja?

Dopóki nie było zakazu gromadzenia się modliłyśmy się z Grupą bł. Marii Luizy przed figurą Matki Bożej Fatimskiej, która jest w naszym ogrodzie.
Wspólnota Apostolska prowadziła wieczorne czuwanie w naszej kaplicy zakonnej. Teraz, codziennie u nas w kaplicy od godz. 8.00 do 12.00 modlimy się przed Najświętszym Sakramentem o szybkie ustanie epidemii, za wszystkich chorych, zmarłych, służbę zdrowia oraz wszystkich tych, którzy służą pomocą innym. Adorację rozpoczynamy śpiewem suplikacji a kończymy modlitwą Anioł Pański i modlitwą w ciągu dnia.

Gromadzimy się wspólnie na Koronce do Miłosierdzia Bożego a wieczorem w Bazylice razem z naszymi Kapłanami odmawiamy Nieszpory i różaniec. Najważniejsze, że możemy codziennie uczestniczyć we Mszy św. w naszej Bazylice, za co jesteśmy wdzięczne Księdzu Proboszczowi. Komunię św. tak jak zostało zalecone przyjmujemy na rękę.

Nie zapominamy o naszym ubogich, którzy teraz też przychodzą po jedzenie. Przygotowałyśmy dla nich paczki żywnościowe na święta. Zastanawiamy się, dlaczego teraz przychodzi ich mniej? Boją się? A może też jest większa pomoc ze strony miasta.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy troszczą się o nas, szczególnie Przewielebnej Matce Generalnej za każdy telefon z pytaniem czy u nas wszystko w porządku. Dużą troskę okazuje nam nasz pierwszy Proboszcz Kecskés Attila, który teraz częściej nas odwiedza i daje odpowiednie wskazówki: jak są sklepy otwarte, czy można wychodzić, czy nie itp. Dużą życzliwością otaczają nas też członkowie Wspólnoty Apostolskiej, Grupy bł. Marii Luizy i inni – jesteśmy im za to niezmiernie wdzięczne.

Wszystkie Kochane Siostry, nasze Rodziny, krewnych, przyjaciół, dobrodziejów i znajomych otaczamy modlitwą. Niech dobry Bóg błogosławi i otacza swoją opieką. Świętej Elżbiecie i Bł. Marii Luizie polecamy wszystkich chorych i cierpiących. Prosimy też o modlitwę w intencji Węgier, w intencji naszego miasta Sárospatak i nas samych.

W imieniu Sióstr Elżbietanek z Sárospatak – S.M. Kanizja

Zobacz załączone zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »