Prezent od Pana Boga

30.08.2019

Nie wątpimy, że przyjazd lekarzy należących do Fundacji „Doctors Africa” był prezentem od Pana Boga…

Lekarze z Krakowa

Pięknym czasem dla naszej małej misji w Afryce były ostatnie tygodnie, gdy grupa wspaniałych lekarzy przyjechała z Krakowa – ofiarując swój wakacyjny czas, wiedzę i zdolności – by wspomóc nasz szpital działający w Ushirombo-Maganzo w Tanzanii. Cała przygoda z Fundacją „Doctors Africa” to prezent od Pana Boga. Niespodziewana wiadomość, która dotarła do nas z dnia na dzień o możliwości przyjęcia grupy medycznej z Polski, najpierw nas zaskoczyła i przestraszyła, a później czas pokazał, że gdzie otwarte serca, tam błogosławieństwa nie zabraknie. Od ostatecznej decyzji o przyjeździe lekarzy nie minął tydzień, a już w gabinetach ustalano godziny szkoleń i plany przyjmowania pacjentów, przygotowywano dokumentację potrzebną na każdy dzień.

Przez blisko trzy tygodnie tj.  od 1 do 20 sierpnia 2019 r., wolontariusze z Fundacji „Doctors Afryca” nie tylko zajęli się pacjentkami, ale gdy zaszła taka potrzeba, również brali czynny udział w codziennych pracach na szpitalnych oddziałach. Nasi Goście przeprowadzili kilka operacji (myomektomię i cystektomię), asystowali przy cięciu cesarskim, przyjęli ponad 200 pacjentek. Pacjentki po dokładnym wywiadzie, otrzymały profesjonalne wskazania i pomoc. Wielką niespodzianką i radością był podarowany przez „Superior Centrum Medyczne” kolposkop. Pod czujnym  okiem lekarzy, jeden z naszych pracowników został przeszkolony w zakresie obsługi kolposkopu i teraz możemy kontynuować badania, a łącząc się przez Internet w razie konieczności konsultować z lekarzami z Fundacji „Doctors Africa” odnośnie dalszego leczenia pacjentów. W ciągu tych trzech tygodni przeprowadzane były wielokrotnie szkolenia personelu naszego szpitala, które ku naszej radości cieszyły się wielkim zainteresowaniem.

Prezent od Pana BogaUshirombo Maganzo, to maleńka miejscowość w północno zachodniej części Tanzanii, zamieszkana przez ubogich ludzi pochodzących z plemienia Sukuma. Z naszej miejscowości bardzo daleko jest do specjalistycznych szpitali i dlatego też pomoc medyczna udzielana pacjentkom była różnorodna i od pierwszego dnia bardzo intensywna. Po pierwszym tygodniu pracy, na twarzach wolontariuszy było widać oznaki zmęczenia, lecz zaangażowanie i entuzjazm nie opuściły ich ani na moment. Lekarze szybko zaprzyjaźnili się z tutejszym personelem szpitala, nawiązali wspaniały kontakt z mieszkańcami, a zwłaszcza z dziećmi, które ich uwielbiały. W ostatni weekend został rozegrany mecz w koszykówkę, który wniósł wiele radości w życie mieszkańców Ushirombo- Maganzo.

Nie wątpimy, że przyjazd lekarzy należących do Fundacji „Doctors Africa” był prezentem od Pana Boga… Tyle dobra, życzliwości i po ludzku rozdanego SERCA. Obecność i pomoc lekarzy była wspaniałym świadectwem o Bożej trosce o maluczkich. W imieniu naszej elżbietańskiej Wspólnoty dziękujemy Fundacji za ogrom pracy oraz za każde otrzymane z ich strony DOBRO. Mamy wielką nadzieję, że lekarze z tej Fundacji w przyszłości jeszcze nas odwiedzą w naszym małym Maganzo.

S. M. Edyta Godziek

Zobacz zdjęcia

Udostępnij:
Idź do góry
Translate »