Menu

Rekolekcje i spotkanie młodych w Kazachstanie Wyróżniony

Rekolekcje i spotkanie młodych w Kazachstanie

Za oknem hula już jesień a ja pragnę jeszcze wrócić do ciepłych i słonecznych wakacyjnych dni. Wakacje z Bogiem na dobre wpisały się w życie naszej Administartury Apostolskiej. To już tradycja że co roku organizujemy dla dzieci rekolekcje połączone z odpoczynkiem.

Dzięki ofiarności i pomocy wielu ludzi dobrej woli w tym roku w dniach 01.07 – 05.07.10 dzieci wraz z Ks. Proboszczem Parafii z Chromtau Piotrem Kluzą odpoczywały w Atyrau. Do tej przyjezdnej grypy dołączyły również dzieci i naszej parafii. Przeżywały one rekolekcje w małej dwudziestodwuosobowej grupie przypatrując się jak Duch Święty pomaga wierzyć, jak działa w życiu człowieka i poznając Jego owoce. Na każdy dzień był wyznaczony owoc Ducha Świętego. W małych grupach które prowadzili animatorzy ks. Piotr, Klerycy Rusłan i Stanisław dzieci rozmawiały o działaniu Ducha Świętego oraz w czasie tego spotkania przygotowywały różne scenki, plakaty. Centralnym punktem każdego dnia była Eucharystia podczas której Ks. Proboszcz Cezary Komosiński z Atyrau w swoich kazaniach pomagał nam odnaleźć odpowiedzi na pytania dotyczących naszej wiary i działania ducha Świętego. Nie zabrakło też czasu na zabawę i wesoły odpoczynek, rysowanie, gry sportowe, śpiew, kąpiel w rzece Ural i przepłynięcie po niej statkiem. W chłodny dzień dzieci miały też możliwość pójścia do kina.

Dnia 31.07 wszyscy świętowali urodziny Ks. Bpa Adelio Dell’ Oro. Z tej okazji po uroczystej Eucharystii została przedstawiona pantomima przygotowana przez młodzież i dzieci atyrauskiej parafii a potem wszyscy udali się do sali w Domie Sióstr na smaczny urodzinowy tort. Po kilkudniowym pobycie, dzieci z żalem, wracały wypoczęte i umocnione duchowo do domów. Mamy gorącą nadzieję, że to co zostało zasiane w ich sercach przy pomocy łaski Bożej przyniesie w przyszłości obfite owoce.

Wielkim darem i przeżyciem tego lata było dla mnie uczestnictwo w 15 Dniach Młodzieży Kazachstanu i innych krajów. Z naszej Administratury uczestniczyło 16 osób wliczając mnie i Ks. Proboszcza Petera Sakmar z Uralska. Spotkania te są organizowane rokrocznie w wiosce Oziornoje (http://oziornoje.wordpress.com/) oddalonej od Atyrau ponad 2000 km gdzie podczas wojny Hitlera ze Stalinem w 1941 r. za wstawiennictwem Matki Bożej miejscowa ludność została uratowana od śmierci głodowej poprzez rozmnożenie ryb. ( więcej o historii tego miejsca można przeczytać: http://www.niedziela.pl/artykul/93128/nd/Oziornoje-Oaza-wiary-nadziei-modlitwy-o). Dziś w miejscu gdzie kiedyś powstało jezioro stoi figura Matki Bożej z rybami w dowód wdzięczności jako wotum za uratowanie życia wielu ludziom i na znak przypomnienia tamtych wydarzeń.

Spotkanie Młodzieży zebrało ok. 350 uczestników nie tylko z Kazachstanu ale również z Rosji, Ukrainy i Niemiec. Każdy dzień wypełniony był modlitwą, przez cały czas trwania święta młodzieży trwało wystawienie Najświętszego Sakramentu przed którym Adorowała Jezusa młodzież dzień i noc. Dzień rozpoczynaliśmy modlitwą poranną z brewiarza - Jutrznią a kończyliśmy Adoracją. W pierwszym dniu spotkania wybraliśmy się z młodzieżą na pielgrzymi szlak do figury Matki Bożej z rybami. Ok. 350 młodych ludzi w skupieniu modlitewnym, rozważając tajemnice Różańcowe pielgrzymowało z różnymi intencjami przez step, idąc za Jezusem ukrytym w Najświętszym Sakramencie. W inny dzień wyruszyliśmy na małe wzgórze gdzie stoi ogromny Krzyż. 12 km trasę wypełniły konferencje głoszone przez Kapłanów oraz rozważanie inscenizowanej Drogi Krzyżowej przygotowane przez młodzież.

Nasze spotkanie ubogaciła obecność Biskupów Kazachstanu: Abpa Tomasza Pety, Bpa Janusza Kalety, Bpa Klemensa Pickel z Rosji. Obecny był również Nuncjusz Apostolski Abp Miguel Maury Buendia, który dołączył do nas w przeddzień zakończenia spotkania by w dniu 15.08 przewodniczyć uroczystej Eucharystii. Ksiądz Nuncjusz podzielił się z nami przeżyciem ze Światowych Dni Młodzieży w Rio de Janerio, w których uczestniczył.

Prazdnik Młodzieży (tak nazywane są te spotkania młodzieżowe co znaczy Święto Młodzieży) dla mnie osobiście był to wspaniały czas spędzony na modlitwie wraz z młodymi ludźmi pełnych entuzjazmu i dzielącymi się doświadczeniem swojej wiary. Dziś dziękuję Bogu i Matce Bożej za ten piękny czas i zawierzam całą młodzież pod Jej opiekę. Pozdrawiam serdecznie z Kazachstanu dziękując każdej Siostrze za modlitewne wsparcie naszej posługi misyjnej na tych terenach.

S. M. Zofia Sikora

Zobacz zdjęcia

Powrót na górę

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE