Menu

Powstanie elżbietańskiego domu w Itapema-SC, Brazylia Wyróżniony

Powstanie elżbietańskiego domu w Itapema-SC, Brazylia

Nadszedł oczekiwany od dawna czas otwarcia naszej wspólnoty zakonnej w mieście Itapema, należącym do stanu Św. Katarzyny, położonym nad oceanem Atlantyckim na południu Brazylii. Itapema – to miejsce naszej siódmej wspólnoty w Brazylii, położonym ok. 80 km, od domu zakonnego w Blumenau.

Nasza placówka w Blumenau istnieje od 1999 roku. Siostry w niej pracujące mają najbliższą wspólnotę naszych sióstr w Paragwaju i w Boliwii. Do naszych wspólnot, które mamy w północno-wschodniej części Brazylii jest ponad 4000 km. Od dawna była rozpatrywana konieczność drugiej placówki w pobliżu Blumenau, która służyłaby pomocą siostrom z Blumenau i była oparciem i możliwością krótkiego wypoczynku dla sióstr. Tak więc po długim okresie oczekiwania nadszedł czas realizacji planu.

Najpierw było długie poszukiwanie mieszkania, w którym siostry mogłyby zamieszkać. Okazało sie, że z tym było wiele trudności, jako że miasto ma piękne położenie nad oceanem i jest miejscem poszukiwanym przez turystów. Większość ludzi żyje z wynajmu domów dla turystów. W tej sytuacji zapadła decyzja, by wynająć mieszkanie na tymczasowy pobyt sióstr i dalej będzie sie szukało innego rozwiązania.

Siostry z Blumenau dojeżdżały, by przygotować mieszkanie na otwarcie nowej placówki. Wszystkie starały sie jak mogły, by wynajęte mieszkanie odpowiadało wymaganiom życia zakonnego. Mieszkanie ma 2 pokoje, 2 łazienki, salę i kuchenkę. Z sali siostry wydzieliły część na kaplicę i salę rekreacyjną. Patronką placówki jak i domu zakonnego została wybrana Św. Elżbieta.

Dnia 10 października Przełożona Regionalna Patrycja Sobinek, zawiozła do Itapemy S. Marię Balcerzak i S.M. Cecylię Ferreira de Sousa, które będą tworzyły tam nową wspólnotę. Przybyły też S. M. Isabel i S.M. Teresa, aby uczestniczyć w tej uroczystości. Wszystkie włączyły sie w przygotowania do otwarcia domu, na które miało przybyć jeszcze więcej sióstr i Wspólnota Apostolska Św. Elżbiety z Blumenau.

Otwarcie domu zostało zaplanowane na dzień 12 października – Uroczystość Matki Bożej z Aparecida, patronki Brazylii, której opiece zawierzamy naszą nową wspólnotę elżbietańską. W przeddzień Uroczystości Matki Bożej Aparecida po południu dojechały siostry z Blumenau i przyszedł Ks.Proboszcz Leandro, aby poświęcić mieszkanie. Po wspólnej modlitwie i poświęceniu mieszkania, Ks .Proboszcz został ugoszczony dobrą kawą i ciastem, przy czym wywiązała się miła rozmowa.

Wieczorem, w kościele parafialnym św. Antoniego została odprawiona Msza św. w intencji Sióstr, celebrowana przez Ks. Proboszcza Leandro, Ks. Donizete, oraz Ks. Mario Agostino, wcześniejszego proboszcza z Blumenau.

Ks. Proboszcz Leanrdo objął parafię przed miesiącem i z radością przyjął wiadomość na otwarcie domu sióstr w jego parafii. Podczas Mszy św. w homilii podkreślił, że Pan Bóg oczekuje czegoś nowego od parafii. Nowy proboszcz, nowa wspólnota sióstr, wspólnie na pewno będą znakiem budowania i jednoczenia wszystkich parafian i grup istniejących w parafii. Ks. Proboszcz bardzo liczy na pomoc i współpracę sióstr, co napawa nową nadzieją, że dobro będzie nadal zasiewane w tej parafii. Na dziękczynienie, nasze siostry zaprezentowały taneczną refleksję z symbolem naszego Zgromadzenia. Z inicjatywy ks. Proboszcza Leandro, po Mszy św. zostałyśmy zaproszone razem ze wszystkimi gośćmi, na smaczny poczęstunek, przygotowany przez parafian. Gościna odbywała się w przykościelnej Sali Parafialnej i upływała w klimacie radości i serdeczności. Następnie, członkowie Wspólnoty Apostolskiej Św. Elżbiety udali się w drogę powrotną do Blumenau, a siostry wróciły do nowego domu na zasłużony wypoczynek. Było nas 10 sióstr na nocleg i chyba trudno sobie wyobrazić spanie tylu sióstr w dwóch małych pokoikach. Pan Manoel, właściciel tego mieszkania, odstąpił bezpłatnie na czas naszego pobytu sąsiednie mieszkanie na tym samym piętrze. Pan Manoel zajmuje ostatnie piętro a pomieszczenia na I i II piętrze wynajmuje.

W dniu 12 października, po wspólnej modlitwie brewiarzowej nastąpiło odczytanie dekretów pozwalających na otwarcie domu z kaplicą z Najświętszym Sakramentem w diecezji Florianopolis, w mieście Itapema zarówno od Ks.Biskupa jak i od Matki Generalnej Samueli, po czym S.M. Patrycja odczytała dekret mianujący S.Marię Balcerzak przełożona nowej placówki w Itapema. Wiele sióstr obecnych po raz pierwszy uczestniczyło w momencie otwarcia domu zakonnego. W klimacie ogólnej radości, po złożonych życzeniach S.Marii i S.Cecylii, skorzystałyśmy z wcześniej przygotowanego śniadania.

Pan Manoel jest siostrom tak życzliwy i otwarty, że zostawił klucze, aby zrobić kawę i obiad u niego, gdzie jest duży stół i piękny widok na ocean z przeróżnymi łódkami pływającymi przy brzegu. Sam wyjechał na cały dzień.

Dzięki wspólnej pomocy każdej siostry, wszystko odbyło się uroczyście. W klimacie Bożej radości, przeżywałyśmy otwarcie naszej nowej placówki w dniu Matki Bożej Aparecida. Po obiedzie siostry musiały wrócić do Blumenau, gdyż obowiązki wzywały, dziadkowie i babcie czekali, a my dotrzymujemy jeszcze towarzystwa, by wspólnie modlić sie, pomóc w tym co potrzebne i w poniedziałek wrócimy do Blumenau.

Dziękując Panu Bogu za możliwość zrealizowania otwarcia nowej wspólnoty elżbietańskiej na ziemi brazylijskiej, Przewielebnej Matce Generalnej Samueli wraz z Zarządem Generalnym i wszystkim Siostrom Zgromadzenia, składamy bardzo serdeczne Bóg zapłać za wsparcie modlitewne oraz za wszelką pomoc.

Życzymy naszym siostrom odwagi do dawania świadectwa o przynależności do rodziny elżbietańskiej, aby za przykładem Św. Elżbiety, mogły „uszczęśliwiać” tych, których Pan Bóg postawi na ich drodze, w nowej misji im powierzonej. Siostry mają pracować szczególnie w duszpasterstwie powołaniowym, młodzieżowym i zdrowia.

S.M.Teresa Bosiacka

 

Itapema, 12 października 2013 r.

Zobacz załączone zdjęcia

 

Adres domowy Sióstr Elżbietanek w Itapema-SC w Brazylii

Irmãs de Santa Elisabete
Rua 109, Nº127
Bairro: Canto da Praia
88220-000 Itapema-SC
Brasil
Tel. komórkowy: 00554796575134

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Patronka domu i placówki – Święta Elżbieta

Powrót na górę

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE