Menu

Gruzja – kraj kontrastów Wyróżniony

Gruzja – kraj kontrastów

W dniach od 16 -21 kwietnia 2018 r. towarzyszyłam Matce Generalnej M. Samueli w podróży do Gruzji. Jest to fascynujący kraj, w większości położony w górach, urzekający swą piękną naturą, a zarazem kraj wielu kontrastów. Najbardziej rzucającym się w oczy jest piękno tego kraju i jednocześnie jego ubóstwo. Bezrobocie sięga tutaj 90 %. W Gruzji nie ma żadnego przemysłu. Obecnie powstaje infrastruktura turystyki, ponieważ ten uroczy kraj przyciąga coraz więcej turystów. Stolica Gruzji - Tibilisi - nazywana perłą Kaukazu, jest fascynującą metropolią. Jej ciekawe zabytki w połączeniu z niezwykle gościnnymi mieszkańcami tworzą razem swoistą atmosferę orientalnego miasta, leżącego na pograniczu Europy i Azji. Jednak i tutaj na każdym kroku widać ubóstwo.

W stolicy Gruzji żyją i posługują nasze Siostry: Siostra M. Bernarda Bałtrukowicz, Siostra M. Monika Machińska, Siostra M. Dawida Olewicz i Siostra Samuela Klasa. Siostry mieszkają w budynku Caritasu, w którym też są zatrudnione. W centrum ich posługi są ludzie ubodzy, chorzy i samotni. Siostry pracują w jadalni dla ubogich, dokąd codziennie przychodzą Gruzini nieposiadający podstawowych środków do życia. Z pomocą grupy wolontariuszy Siostry rozdzielają także ciepłe posiłki dla osób bezdomnych na dworcu miejskim, a w pomieszczeniach Caritasu prowadzą garderobę i wydają odzież. Tutaj także znajdują się pomieszczenia nazywane przez Siostry „Harmonią”, w których ludzie ubodzy spędzają cały dzień. Mają oni tutaj możliwość przebywania w ciepłych pomieszczeniach, nawiązania kontaktów i spędzania czasu z innymi grając w gry lub na pianinie, śpiewając, czytając lub po prostu rozmawiając, zanim wieczorem wrócą do swych miejsc zamieszkania, które trudno nazwać mieszkaniem godnym człowieka. Są to bowiem pomieszczenia często nieposiadające kanalizacji, ogrzewania, przypominające raczej rozpadające się budynki. Siostry udają się codziennie także do osób chorych i samotnych niebędących już w stanie przybyć do Caritasu, pielęgnują ich, zanoszą dobre słowo i modlą się z nimi.

Innym polem angażowania się naszych Sióstr w pomoc potrzebującym jest ich troska o dzieci i młodzież bez rodzin. W czasie naszych odwiedzin miałyśmy okazję spotkać dziewczęta, które związane są z naszymi Siostrami od dzieciństwa i z ogromną wdzięcznością oraz radością, do dziś utrzymują z Siostrami regularny kontakt.

Podczas naszego pobytu u Sióstr, Matka Generalna M. Samuela udzieliła Siostrze M. Bernardzie nominacji na drugą kadencję jako przełożona konwentu.

Dziękując Panu za gorliwe kroczenie śladami Chrystusa oraz za ofiarną i pełną miłości posługę Sióstr w tym kraju, polecamy Siostry Najświętszemu Sercu Jezusa, Niepokalanemu Sercu Maryi oraz wstawiennictwu św. Elżbiety i naszych Czcigodnych Matek Założycielek, na czele z bł. Matką Marią. Życzymy, aby życie w duchu Ewangelii i poświęcone ubogim, napełniało serca kochanych Sióstr radością i było drogą uświęcenia. Z serca dziękujemy za siostrzane przyjęcie i za gościnność oraz zapewniamy o codziennej modlitwie.

Siostra M. Rafaela Fischbach
Wikaria Generalna

Zobacz zdjęcia z Gruzji

Powrót na górę

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE