Menu

13 października 1880 roku przybyły Siostry Elżbietanki do Norwegii. Wyróżniony

13 października 1880 roku przybyły Siostry Elżbietanki do Norwegii.

13 października 2015 roku minęła 135 rocznica przybycia pierwszych sióstr elżbietanek do Norwegii. Warto w taki dzień spojrzeć z wdzięcznością w przeszłość, wspomnieć szeregi dzielnych sióstr, które pomimo ogromnych trudności i wyzwań rozwijały działalność, a nam tym samym pozostawiły imponującą spuściznę.

To właśnie 13 października 1880 roku przybyły trzy Siostry: M. Klaudia Hoffmann, M. Serapia Streibel i M. Adelharda Tischler do najbardziej wysuniętego na północ miasta Hammerfest. A tak opisuje zakonna kronika przybycie sióstr:

„Przybyłyśmy, kiedy zima była już w pełni i zawiewało śniegiem, tak, że nie można było oka otworzyć. Śniegu było po kolana (…) W kościele, który wyglądał bardzo ubogo, ks. Clemens Hagemann zaintonował ”Te Deum”, ale my nie mogłyśmy śpiewać, gdyż łzy same napływały nam do oczu”. Służba chorym i potrzebującym była wykonywana przez siostry z największą gorliwością. W głównej mierze było to: opatrywanie ran, wyrywanie zębów i masaże. Języka norweskiego siostry uczyły się od dzieci, które nigdy nie były zmęczone ciągłym powtarzaniem tych samych słów.

Siostry w bardzo szybkim czasie pozyskały serca tutejszych mieszkańców i swoją działalność rozwinęły na 7 miast na terenie całej Norwegii. Dziś nadal posługujemy w 4 domach, wśród których jest też i Hammerfest. Stąd też na niedzielę 11 października 2015 zaplanowałyśmy skromne świętowanie z tamtejszą wspólnotą parafialną. Siostra Prowincjalna M. Katarina Hodyr wraz z całym Zarządem oraz Siostry, które wcześniej pełniły posługę w Hammerfeście, przybyły by wraz z trzyosobową tamtejszą wspólnotą sióstr świętować obchody jubileuszowe.

Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. biskup Berislav Grgić. Do koncelebry dołączył się proboszcz miejsca ks. Wojciech Egiert oraz kapelan, ks. Antonius Maria Sohler. Licznie przybyli również parafianie, by razem z nami odśpiewać ”Te Deum” tym razem również ze łzami w oczach za te długie lata spędzone na służbie Bogu i ludziom.

Ks. biskup Berislav Grgić podkreślił w swoim kazaniu również to, o czym był przeświadczony ks. Clemens Hagemann, że misja w Północnej Norwegii nie byłaby możliwa bez sióstr zakonnych. Dlatego tym bardziej prosimy Pana Boga, by obdarzał nasza prowincję nowymi powołaniami, byśmy rozpoczęte dzieło mogły nadal kontynuować.

Po uroczystym obiedzie był czas na odwiedzenie naszych zmarłych Sióstr, które tak ofiarnie posługiwały i którym tak wiele zawdzięczamy, a całe świętowanie zakończyłyśmy Nieszporami przy wystawionym Najśw. Sakramencie.

Chcemy wraz z psalmistą zawołać: ”Wielkich dzieł Boga nie zapominajmy” (Psalm 78).

S.M. Natanaela Hess
wikaria prowincji

Zobacz zdjęcia

Powrót na górę

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE