Menu

LitwaZgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety
Šv. Elzbietos Seserų Kongregacija
J. Pabrĕžos g. 1, 46306 KAUNAS
tel.fax. 0037037420539
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://www.elzbietietes.lt/

Założ. 1992 r. Dom pod wezwaniem św. Elżbiety.
Działalność:   Opieka w naszym domu nad osobami starszymi, katechizacja, pomoc kobietom, które stały się ofiarami przemocy.


Zgromadzenie Sióstr Św. Elżbiety
Šv. Elzbietos Seserų Kongregacija
62146 ALYTUS
tel. 0037031553244  mob. tel. +37869807756
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Założ. 2005 r.    Dom pod wezwaniem św. Józefa.
Działalność:       Katechizacja, pomoc przy parafialnym Caritasie.


H I S T O R I A

Siostry Elżbietanki zaczęły pielęgnację chorych na Litwie w 1924 r. Jednak wybuch II wojny światowej i czas reżimu komunistycznego spowodował zamknięcie wielu placówek. Kościół był wtedy w bardo trudnej sytuacji. Siostry na Litwie chcąc nadal posługiwać w duchu charyzmatu naszego Zgromadzenia i być świadkami miłości zmuszone były mieszkać osobno, nie mogły też nosić stroju zakonnego. Ze względu na bezpieczeństwo, siostry nie wiedziały nawet wzajemnie o swoim istnieniu.

Kowno - 1992 r.
Na Litwie mamy obecnie dwie placówki, w Kownie i w Alytus. Kowno leży w środkowej części Litwy. Dom sióstr, który odzyskały po 50 latach w 1992 r. znajduje się na przedmieściach.

Ważnym zadaniem sióstr początkowo było budowanie życia wspólnotowego po tak długim okresie życia w ukryciu. Od początku też zaczęły obejmować opieką najbardziej potrzebujących – starszych, chorych, samotnych. Siostry odwiedzają ludzi chorych mieszkających nieraz w bardzo złych warunkach, dbają, aby nie odeszli z tego świata bez przyjęcia sakramentów. Otaczają opieką i troską osoby starsze w ich domach. Utrzymują również kontakt z dziećmi i młodzieżą. Prowadzą katechezy w szkołach i przedszkolach, uczą dzieci śpiewu, organizują wieczorki religijne.

Od 6 lipca 1995 r. siostry prowadzą w swym domu dom dla osób starszych. Podopieczni sióstr mają nie tylko zapewniony dach nad głową, ale i opiekę duchową oraz materialną. Do domu sióstr przychodzą często przedszkolaki, aby umilać czas mieszkającym tam ludziom starszym i schorowanym  jednocześnie wnosząc w ich życie dużo radości, pokoju i nadziei.

Od października 1996 r. siostry rozpoczęły apostolstwo więzienne. Posługa wśród więźniów i młodocianych przestępców przynosi ogromne owoce.    Siostry organizują też spotkania parafialne, spotkania dla młodzieży szkolnej w swoim domu, dni skupienia dla młodych dziewcząt, rekolekcje, spotkania w szkole dla uczniów i nauczycieli z racji uroczystości i świat narodowych.

Pan Bóg błogosławi posłudze sióstr na Litwie. Świadczy o tym m. in.  zainteresowanie, jakim cieszy się nasza posługa wśród młodych litewskich dziewcząt, a także stosunkowo liczne rodzime litewskie powołania. Kandydatki rozpoczynają formację postulatem w naszym domu na Litwie, a nowicjat i juniorat odbywają w Polsce przygotowując się tam do przyszłej posługi apostolskiej na ziemi litewskiej.

Alytus - 2005 r.
Drugą placówką, w której posługują nasze siostry jest Alytus. Dom sióstr wymaga remontu, dlatego na razie mieszkają u pewnej rodziny, która wyjechała do Ameryki. Owa rodzina, kiedy dowiedziała się, że siostry pragną rozpocząć posługę w Alytus z radością oddała im pod opiekę swój dom, obdarzając siostry zaufaniem i oddając do dyspozycji całe wyposażenie.

Siostry są bardzo zaangażowane w życie apostolskie. Prowadzą świetlicę Caritasu, gdzie wydają codziennie posiłek dla biednych dzieci. Katechizują dzieci i młodzież, prowadzą małą scholę przy parafii i w miarę możliwości, czasu i sił pomagają przy kościele.

Ogromnym świadectwem posługi sióstr na Litwie są słowa Księdza Biskupa, które wypowiedział podczas Jubileuszu 25 rocznicy ślubów zakonnych siostry Przełożonej M. Jolenty, w których podkreślił jak ważne znaczenie ma dla Kościoła posługa sióstr zakonnych. Powiedział, że osoby konsekrowane bardzo często wykonują swoją pracę w ukryciu, bez hałasu, bez rozgłosu, bez reklamy, w prostocie serca ofiarując wszystko Bogu.

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE