Menu

Pielgrzymi całego świata na drodze dziękczynienia za dar bł. Jana Pawła II

Pielgrzymi całego świata na drodze dziękczynienia za dar bł. Jana Pawła II

Jan Paweł II… Samo imię tego Wielkiego Papieża pociąga za sobą nurt myśli i wspomnień, które wyryły się w naszej pamięci i w sercach – w sercach Polaków, jak i całego pokolenia JPII na świecie. Zawdzięczamy Mu tak wiele. Podniósł nas z niewoli komunizmu i wyzwolił nas od lęku przed pułapkami dzisiejszej cywilizacji. Właśnie Jego słowa: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”, stały się pośrednim zaproszeniem skierowanym do nas, osób powołanych do kroczenia za Jezusem.

Mamy ogromny dług wdzięczności wobec Błogosławionego. Dlatego wiele osób podjęło się wspólnego pielgrzymowania. Wystarczyło przejść 1 maja, w rocznicę beatyfikacji Jana Pawła II, do jakiegoś miejsca świętego, Sanktuarium, bądź figury. Zadaniem pielgrzymów było głoszenie Cywilizacji Miłości, wypełnienie Testamentu Ojca Świętego.
Dzięki uprzejmości Kochanej Siostry Prowincjalnej M. Asumpty Balcerzak, która ofiarowała nam swój czas i dodatkowy samochód, także my – Siostry elżbietanki w Norwegii podjęłyśmy się tego zadania. Z inicjatywy Kochanej Siostry Mistrzyni M. Natanaeli Hess, która nas zachęciła do pielgrzymowania, przeszłyśmy pieszo 13 km dziękując Bogu za Papieża.

Wszystko rozpoczęło się około godziny ósmej, kiedy to zaraz po Mszy św. został poświęcony Krzyż, który same wykonałyśmy. Po śniadaniu zapakowałyśmy do końca plecaki, założyłyśmy specjalne koszulki z wizerunkiem Jana Pawła II oraz hasłem pielgrzymki i wyruszyłyśmy w drogę.

Trasa szlaku była oddalona od naszego domu o ok. 40 km, a więc musiałyśmy najpierw dojechać samochodem. Podziwianie malowniczych norweskich krajobrazów wzbudziło w nas jeszcze większego ducha optymizmu i radości. Gdy dotarłyśmy na miejsce zwane Wzgórkiem Maryi (Mariaholm), Siostra Prowincjalna M. Asumpta pożegnała nas życząc błogosławieństwa Bożego i dobrej drogi.

W związku z tym, że był to dzień wolny od pracy, na drogach nie było ruchu. Mijałyśmy jedynie rowerzystów, a tak naprawdę, to rowerzyści mijali nas. Ze śpiewem na ustach i modlitwą mijałyśmy kolejne domostwa i pagórki. Nieraz zatrzymywałyśmy się na chwilkę, aby móc podziwiać cudowne dzieła Stwórcy. Szło się naprawdę bardzo dobrze i tylko raz zdecydowałyśmy się na postój. Kiedy Siostra Mistrzyni M. Natanaela rozpoczęła nowennę do bł. Jana Pawła II, pokazało się również słoneczko, które towarzyszyło nam do końca drogi. Wierzymy, że tym słońcem był dla nas właśnie Papież patrzący z góry i uśmiechający się do nas na wszystkich pielgrzymich szlakach tego dnia. Siostra Mistrzyni wyczytywała coraz to nowe tytuły błogosławionego z polskiej litanii, a my odpowiadałyśmy „módl się za nami” po norwesku. Trzeba było widzieć, z jakim zaangażowaniem odpowiadały nasze kandydatki, pomimo iż nie rozumiały ani jednego słowa. Pozostawała nam jednak wspólna modlitwa i język serca, którym to ogarniałyśmy zarówno całą Wspólnotę, jak i nas same.

Ze wszystkich pieśni śpiewanych podczas marszu, a były to zarówno pieśni norweskie, jak i wietnamskie, zdecydowany prym wiodła „Barka”. Śpiewem tym udało się nam poruszyć nawet dwóch kolarzy. Przystanęli oni bowiem, aby zapytać skąd idziemy i jakie to ma dla nas znaczenie? Po paru godzinach byłyśmy już na miejscu. Celem naszego pielgrzymowania stało się Źródełko Maryi (Mariakilde), ukryte w lesie obok kościoła luterańskiego. Źródełko to jest jedynym miejscem kultu Maryi w Norwegii, niestety - bardzo zaniedbanym. Schodząc nieco w dół ścieżki leśnej, ku naszym oczom ukazała się malutka, biała figura Maryi, pochylona nad równie małym źródełkiem. Trzeba przyznać, że nasze kandydatki były dość wstrząśnięte wyglądem tego miejsca, tj. brakiem jakiejkolwiek opieki i zainteresowania. Do dziś powtarzają, że szkoda, że Maryja stoi tam sama i nikt o Niej nie pamięta. Na szczęście nie jest to już prawdą, bo uciekamy do Niej myślami i ufamy, że i Ona wzięła nas pod swoją opiekę. Wracając do relacji z pielgrzymki, to każda z nas miała swoje dziesięć minut, by móc porozmawiać z Maryją po cichutku i wsłuchać się w szum drzew.

Jesteśmy bardzo wdzięczne naszej Kochanej Siostrze Prowincjalnej M. Asumpcie, Siostrze Mistrzyni M. Natanaeli i całej Wspólnocie, która omadlała naszą podróż. Dziękujemy za wszystkie łaski otrzymane w czasie pielgrzymowania, a ostatnie podziękowanie kierujemy w stronę samego Pana Boga, który to czuwał nad nami. Dziękujemy za dar błogosławionego Jana Pawła II i już omadlamy Jego oczekiwaną kanonizację.

Siostra M. Rita Kozielska
juniorystka

Zobacz załączone zdjęcia.

Powrót na górę

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE