Menu

Z Kazachstanu Wyróżniony

Z Kazachstanu

„Dusza żywi się tym, z czego się cieszy…” Św. Augustyn.

Czas świąt Bożego narodzenia – to czas radości, pokoju , dzielenia się miłości i dobrem które mamy w sobie. Dla dzieci to czas wyjątkowy nie tylko z racji kolorowych dekoracji , ciekawych historii o Bożym Narodzeniu, ale i czas w którym czekają na nagrodę za to że były grzeczne… Już od kilku lat w Atyrau organizujemy w raz z młodzieżą zabawę choinkową dla dzieci przychodzących do parafialnego Centrum, dlatego i w tegoroczny czas Świąteczny nie mogło zabraknąć uśmiechów dzieci, tym bardziej dzieci z rodzin ubogich którym pomagamy w ciągu całego roku i których wciąż przybywa. Tegoroczną zabawę choinkową musiałyśmy podzielić na dwie grupy, ze względów praktycznych… dzieci było tak dużo, że wszystkie wraz z rodzicami by się nie pomieściły.

Pierwsze choinkowe spotkanie odbyło się 27.12.2015, uczestniczyło w nim ponad 70 dzieci w wieku od kilku miesięcy do 14 lat. Radosne zabawy, tańce, piosenki i wierszyki raz po raz wywoływały sale głośnego dziecięcego śmiechu. Dzieci na czas ubierały choinkę, rzucały do celu papierowymi śnieżkami, recytowały wierszyki, wszystko po to by doczekać się swojego prezentu… Kolorowe stroje, które przygotowałyśmy dzieciom i młodzieży pomagały nam przenieść się w kolorowy świat bajek, księżniczek, krasnoludków i przedziwnych zwierzątek. Dzieci z dumą stawały w kręgu przyglądając się sobie nawzajem i z zadowoleniem oglądając stroje dokoła, a zabawy i konkursy za które dzieci otrzymywały cukierki i maskotki wprowadzały ogromny entuzjazm i uśmiechy na twarzach.

Druga grupa dzieci spotkała się z nami 03.01.2016 była trochę mniejsza – była to grupa głównie dzieci których mamy śpiewają w parafialnym chórze. Nieco nieśmiałe na początku twarze szybko odnalazły się w grupie przy radosnych rytmach muzyki i tańców prowadzonych przez S.M. Luizę. Radosny anioł w postaci S.M. Teresy także sprawił że twarze szczególnie kilkumiesięcznych maluchów były spokojne i bardzo zaciekawione wesołym tłumem. Ogromną atrakcją była bitwa na śnieżki z papieru z udziałem Bałwana pod którego strojem schowała się S.M. Zyta. Każdy chciał choć kilka razy trafić w Bałwanka, a następnie papierowe kulki fruwały już po całej sali. Na koniec obydwóch zabaw oczywiście były upragnione prezenty od św. Mikołaja. Podczas tych spotkań rozdaliśmy … paczki, wiemy że dla wielu z tych dzieci był to jedyny prezent które otrzymały i które z dumą i zadowoleniem trzymały w swoich małych dłoniach.

Bądźmy miłosierni – rekolekcje dla dzieci i młodzieży 4-9.01 2016 w Chromtau.

Odpowiadając na zaproszenie Księży z Chromtau, by pomóc w prowadzeniu dni skupienia dla dzieci i młodzieży z tamtejszej parafii s. M. Teresa i s. M. Luiza udały się w zaśnieżone i pokryte lodem okolice. W pierwotnym planie w skupieniu uczestnicy mieli być z dwóch parafii – Aktubińska i Chromtau, jednakże z powodu „buranów” śnieżnych (szalejących zamieci) spora grupa dzieci nie mogła uczestniczyć. Ostatecznie udałyśmy się do Chromtau gdzie grupa piętnastoosobowa rozpoczęła swoje spotkanie z Bogiem pod hasłem: „Bądźmy Miłosierni”. Zapoznając dzieci przypowieścią o miłosiernym samarytaninie szukaliśmy wspólnie postaw miłosierdzia w życiu codziennym. Zbierając informacje o postaciach z przypowieści stworzyliśmy obraz utworzony z puzzli który był ilustracją naszego tematu. Dzieci z dużym zaangażowaniem szukały postaw i sytuacji pochodzących z ich codzienności oraz podejmowały postanowienia, w których budowały swoją postawę miłosierdzia. Dużą radość sprawiły dzieciom zabawa w „KALAMBURY” w których fantazja nie znała granic. Nie brakowało również wspólnych radosnych zabaw na śniegu oraz śpiewu – szczególnie podczas Eucharystii.

Podczas ostatniej Mszy Świętej dwie dziewczynki przyjęły medal Maryi Niepokalanej oraz zobowiązanie do codziennej modlitwy o powołania zakonne i kapłańskie z ich parafii. Na pożegnanie siostry otrzymały małe figurki Anioła Stróża jako wyraz wdzięczności za przeżyty razem czas na modlitwie i zabawie. Niezwykle wzruszającym momentem pożegnania były słowa dzieci w których obiecywały modlitwę o to by kiedyś siostry były także w ich parafii i mogły jak najczęściej spotykać się z nimi na takich rekolekcjach.

Siostry z Atyrau

Zobacz zdjęcia

Powrót na górę

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE