Menu

15 lat istnienia Domu św. Anny w Blumenau Wyróżniony

15 lat istnienia Domu św. Anny w Blumenau

23 października 2014 roku Dom Świętej Anny w Blumenau SC obchodził swoje 15 lecie istnienia. To pierwszy z małych jubileuszy przygotowujących nas do dużego jubileuszu 25 lecia pracy misyjnej na Brazylijskiej Ziemi.

Na tę uroczystość, na zaproszenie Wspólnoty Sióstr z Blumenau, z Fortalezy przybyły: S. Regionalna M. Patrycja, S. Radna M. Franciszka i S.M. Kornelia. Z Itapemy przyjechała S. Radna Maria ze swoimi współsiostrami; S.M. Cecylią i S.M. Anną. Przybyli też różni zaproszeni goście, przyjaciele domu, nasi dobrodzieje. Za dar 15 letniej posługi Sióstr Elżbietanek wśród ludzi starszych i niepełnosprawnych dziękowałyśmy Panu Bogu w niedzielę 26 października podczas uroczystej Mszy św dziękczynnej odprawionej w Kościele Parafialnym. Eucharystii przewodniczył Ks. Proboszcz Helio, byli też obecni inni kapłani.

Już z godzinnym wyprzedzeniem do kościoła zaczęli przybywać wierni, ale też i mieszkańcy Domu Św. Anny. Jedni poruszali się sami, pomału ale o własnych siłach, innych trzeba było przywieź na wózku. Kościół był wypełniony po brzegi. Punktualnie o 19.00 rozpoczęła się Msza św. Przy pięknym śpiewie w procesji weszli kapłani, ministranci, ale też i zebrane Siostry. Wszyscy zajęli wyznaczone im miejsca w prezbiterium. Po odczytaniu ewangelii ksiądz proboszcz skierował do zebranych kilka ciepłych słów, wspomniał też osobę wielce zasłużoną dla Domu Św. Anny, zmarłego już ks. Prałata Gerarda Piesika, następnie poprosił S. Regionalną M. Patrycję, by podzieliła się doświadczeniami pracy w Domu Św. Anny W swoim bardzo wzruszającym przemówieniu S. Regionalna M. Patrycja, najpierw podziękowała wspólnocie parafialnej za przyjęcie sióstr, zaufanie i opiekę, za obecność i niczym nie zmierzoną pomoc podczas tragedii w 2008 roku, następnie skierowała uwagę obecnych, na osobę Jezusa i Jego relację z drugim człowiekiem. Mówiła że Chrystus jest bardzo mocno obecny w człowieku i tam powinnyśmy Go spotykać na co dzień. Zachęcała by pielęgnować osoby starsze tak, jakby się pielęgnowało samego Boga. Niezwykle wzruszającym był moment składania darów ofiarnych. Chleb i wino w procesji przyniosły a raczej przywiozły na wózku inwalidzkim 2 mieszkanki Domu Św. Anny. Po komunii św. nastąpił jeszcze jeden bardzo wzruszający moment, otóż ks. Proboszcz na ręce S. Regionalnej M. Patrycji raz jeszcze podziękował, za odwagę , trud i poświęcenie sióstr, które przed 15 laty rozpoczęły to Boże dzieło w Blumenau a następnie skierował słowa uznania i zachęty do dalszej tak pięknej a jednocześnie wymagającej pracy dla obecnej Siostry Przełożonej M. Alicji, S. Dyrektor M. Daieni, sióstr i całego personelu Domu Św. Anny. S. M. Daiene w podzięce za wszelkie okazane dobro ze strony parafii wręczyła Ks. Proboszczowi mała pamiątkę zrobioną z gliny, która w 2008 roku zniszczyła Dom Św. Anny.

Uroczysta Msza Św. dziękczynna była niejako z zakończeniem wszelkich uroczystości związanych z 15 rocznicą istnienia Domu Św. Anny. Obchody rozpoczęły się już tydzień wcześniej w niedzielę 19 października Herbatą Dobroczynną. Niedzielnym popołudniem 19 października w ogromnej Sali, pięknie udekorowanej zebrało się ponad 400 osób. Oprócz sióstr przybyli także nasi znajomi, dobroczyńcy, rodziny naszych podopiecznych. Punktualnie o 15.00 Siostra Dyrektor M. Daiene przywitała wszystkich przybyłych gości. Szczególnie ciepłe słowa skierowała do sióstr, które przed 15 laty podjęły się pielęgnacji osób starszych. Były to, S.M. Patrycja, S.M. Franciszka, S.M. Alicja i S.M. Katarzyna. To dzięki ich pracy Dom Św. Anny ma dziś tak dobrą renomę. S.M. Daiene podziękowała także nieżyjącemu już inicjatorowi dzieła ks. Prałatowi Gerardowi Piesikowi, a także S. Przełożonej Alicji i całej wspólnocie sióstr z Domu Św. Anny. Po tym krótkim wstępie, rozpoczął się moment bardzo wyczekiwany, pokaz mody osób starszych zamieszkujących Dom Św. Anny. Osoby uczestniczące w tym pokazie, były już wcześniej do tego przygotowywane. Z wypożyczalni przywieziono dla nich piękne wieczorowe stroje, kobiety z Apostolatu św. Elżbiety pomagały w ubieraniu czesaniu, malowaniu paznokci... Efekt był niesamowity. Piękne starsze panie i panowie przemierzali wyznaczoną im trasę pomiędzy stolikami. Pięknie uśmiechnięci szczęśliwi, dający z siebie wszystko. Niektórzy szli sami innych trzeba było wież na wózku , ale wszyscy bardzo ładnie się prezentowali. Po zakończonym pokazie, nagrodzonym tysiącami oklasków, zatańczyły nasze siostry juniorystki. Tańcem wyraziły, że właśnie opieka nad człowiekiem w podeszłym wieku, jest naszą misją, misją którą tutaj na Południu Brazylii zawierzył nam Pan. Po tej prezentacji na chwilę jeszcze zabrała głoś dawna Siostra Dyrektor, dzisiaj S. Regionalna M. Patrycja. W krótkim przemówieniu podziękowała raz jeszcze za 15 lat wspólnej pracy na rzecz drugiego człowieka. Przemówienie to było bardzo wzruszając, bo było doświadczeniem wieloletniej pracy w Domu Św. Anny. Po tych wszystkich przemówieniach i pokazach na salę dosłownie wjechały suto zastawione stoły. Oprócz kawy czy herbaty można było spróbować jedzenia typowego dla tamtej części Brazylii. Były torty, ciasta, różnego rodzaju potrawy na zimno i na ciepło. Było bardzo przyjemnie, panowała atmosfera radości i wzajemnej życzliwości. Czas płynął nieubłagalnie, około 19.00 trzeba było zakończyć zabawę. Na koniec raz jeszcze S Dyrektor M. Daiene zabrała głos dziękując wszystkim przybyłym, ale również i tym, którzy przygotowali całą tą uroczystość, a więc Wspólnocie Sióstr z Domu Św. Anny z S. Przełożoną Alicją na czele, Wspólnocie z Itapema z S. Radną Marią na czele, Wspólnocie Apostolskiej Św. Elżbiety i każdemu, kto się przyczynił do zorganizowania tej uroczystości. Za wspólne bycie i duchowe wsparcie S. Regionalnej M. Patrycji i S. Radnej M. Franciszce.

Dom św. Anny wraz ze wszystkimi swoimi mieszkańcami i pracownikami dziękował dobremu Bogu, za dar 15 lecia jego istnienia w czwartek 23 października. W domowej kaplicy uroczystą Mszę św. odprawił Ks. Bp. José Negre. Przyszło bardzo wiele osób, nie tylko katolicy ale również i protestanci. Wszyscy razem dziękowaliśmy za te 15 lat wspólnej pracy. Ks Bp Negre przyniósł też relikwie św. Jana Pawła II a w czasie homilii podzielił się z nami doświadczeniem spotkania z tym niezwykłym Świętym. Na koniec Mszy Św. Ks. Biskup udzielił specjalnego błogosławieństwa i poprosił siostry z Polski, by zaśpiewały pieśń Czarna Madonna.

Za wszelki trud pracę radość ale przede wszystkim za świadectwo życia i realizację charyzmatu naszych Matek Założycielek wśród ludzi w podeszłym wieku, dotkniętych chorobą, kalectwem a czasem i ograniczeniami, składamy dla całej wspólnoty, na ręce Siostry Przełożonej M. Alicji serdeczne Bóg zapłać. Niech dobry Pan sam będzie dla Was Kochane Siostry nagrodą, niech Wam błogosławi i umacnia Was w pracy na rzecz człowieka potrzebującego.

S.M. Kornelia Smolnik

Zobacz załączone zdjęcia

Powrót na górę

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE