Menu

Wiadomości z Tanzanii Wyróżniony

Wiadomości z Tanzanii

Otwarcie Izby Przyjęć w Centrum Medycznym pw. św. Ojca Pio w Maganzo stało się rzeczywistością! Miejscowa ludność od wielu już lat czekała na tę chwilę z wielką cierpliwością i utęsknieniem.

W uroczystości poświęcenia Centrum Medycznego pod przewodnictwem Księdza Biskupa L. Minde z Kahamy, w dniu 14 grudnia 2013 r. wzięło udział około 3.000 osób. Wraz ze mną na radosną i pełną nadziei inaugurację nowego ośrodka udała się powtórnie Matka Generalna M. Samuela Werbińska. Tego samego dnia, po uroczystym poświęceniu Centrum Medycznego, odbyła się konsekracja nowego kościoła parafialnego.

Kiedy 12 grudnia ubiegłego roku dotarłyśmy do Maganzo, trwały jeszcze w pełni ostatnie przygotowania do uroczystości. Pomimo niespodziewanych „awarii”, które nam Europejczykom wydawały się prawie niemożliwe do pokonania, by wszystko zostało ukończone w odpowiednim czasie, wielu miejscowych wolontariuszy i ludzi dobrej woli pracowało ze spokojem i radością. Następnego dnia, w sobotę 14.12.2013 wszystko zostało pięknie i godnie przygotowane do uroczystości, oczywiście także dzięki ogromnemu zaangażowaniu naszych Sióstr, na czele z Siostrą M. Benedyktą - zakrystianką.

Uroczyste poświęcenie wszystkich pomieszczeń w Health-Centre rozpoczęło się o godz. 11.00. Po końcowym przemówieniu Matki Generalnej M. Samueli w języku angielskim, wszyscy uczestnicy ceremonii udali się w procesji na kolejną uroczystość do nowego kościoła parafialnego pw. Św. Krzyża. Konsekracja kościoła wraz z uroczystą Eucharystią, wspaniałą oprawą liturgiczną chóru parafialnego trwała aż do godz. 17.00. Jednak nikt z uczestników nie skarżył się na zbyt długi czas trwania liturgii. Następnie wszyscy zostali zaproszeni na uroczysty obiad, przygotowany w różnych miejscach wokół kościoła. Posiłek składający się z fasoli, różnych warzyw, bananów i mięsa przygotowywało na zewnątrz około 100 kucharek w dużych kotłach na wolnym ogniu - w tym celu przeznaczono na ubój 4 krowy, 3 kozy i wiele kur. Całe „niebo” świętowało wraz z nami, gdyż tego dnia pomimo pory deszczowej nie spadła ani jedna kropla deszczu, a dzień ten przeżywany był w duchu wielkiej radości i wdzięczności.

Siostra M. Agnieszka przygotowała z młodzieżą z parafii Misterium historii zbawienia, które zaprezentowano w przepełnionym kościele po pierwszej Mszy św. niedzielnej. Przedstawiona sztuka wywarła na wszystkich zgromadzonych w kościele głębokie wrażenie.

W poniedziałek, dnia 16 grudnia wraz z Siostrą Przełożoną M. Chiarą udałyśmy się w drogę do Arusha, gdzie przebywa Siostra Mistrzyni M. Ines wraz z Siostrą Nowicjuszką M. Magdaleną, korzystając dotąd z gościnności Sióstr Pallotynek. Następnego dnia mogłyśmy zobaczyć przebieg budowy naszego domu nowicjatu, jak również omówić konieczność podjęcia niektórych zmian. Tego dnia miałyśmy również okazję, by osobiście porozmawiać z Księdzem Arcybiskupem J. L. Lebulu w Arusha. Kolejnego dnia (18.12.2013) rozpoczęłyśmy naszą podróż powrotną z lotniska Kilimandżaro przez Dar es Salaam i Zurych do Rzymu.

Aktualnie w Maganzo swoją formację rozpoczęło 5 kolejnych aspirantek, dlatego zaczęto tam budowę oddzielnego domu formacyjnego dla aspirantek i postulantek.

W międzyczasie nasza pierwsza afrykańska wspólnota nowicjacka w Arusha przeprowadziła się do budynku, który w przyszłości zostanie przeznaczony na potrzeby pracy apostolskiej naszych Sióstr z dziećmi i młodzieżą. Przełożoną Wspólnoty została mianowana Siostra Maria Wiśniewska, która przybyła z Ushirombo Maganzo, a tym samym na razie nie może posługiwać w Health-Centre. Wspierajmy więc naszą gorącą modlitwą codzienne trudy i wysiłki naszych Sióstr Misjonarek w Maganzo i Arusha.

Siostra M. Edith Bremer
wikaria generalna

Zobacz załączone zdjęcia

Powrót na górę

KONTAKT

DOM GENERALNY 
Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety
Casa Generalizia delle Suore di S.Elisabetta
via Nomentana 140,
I - 00162 R O M A
tel. 00390686388989
fax. 00390686320635                
generalat.csse@mclink.it                            
http://www.selzbietanki.com

Adres do wysyłania artykułów i zdjęć na strony:
asumptabalcerzak@gmail.com 

STRONY ELŻBIETAŃSKIE NA ŚWIECIE